J.K. Rowling pokazała wideo, które może pomóc chorym na COVID-19

2020-04-07 13:50 mw
J.K. Rowling
Autor: Rex Features/East News, youtube.com

Autorka książek o Harrym Potterze poinformowała, że była zakażona koronawirusem. J.K Rowling co prawda nie miała zrobionego testu na SARS-CoV-2, ale ujawnia, że miała wszystkie objawy wywołanej nim choroby. Pisarka zamieściła w sieci filmik nagrany przez jednego z brytyjskich lekarzy. Krótkie wideo pokazuje prostą technikę oddechową, która - jak twierdzi J.K. Rowling - może nawet uratować życie choremu na COVID-19!

W poniedziałek 6 kwietnia na Twitterze brytyjskiej pisarki J.K. Rowling pojawił się wpis z filmikiem, który może znacząco pomóc osobom przechodzącym chorobę COVID-19 wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2.

Autorka książek o Harrym Potterze twierdzi, że sama była zarażona koronawirusem. Choć sama przyznaje, że nie przeszła żadnego testu na obecność SARS-CoV-2, to jednak jej organizm wykazywał wszystkie znane objawy wywoływanej koronawirusem choroby. W tym także poważnych trudności z oddychaniem.

W trosce o innych zakażonych J.K. Rowling postanowiła podzielić się znalezionym w sieci filmikiem nagranym przez jednego z brytyjskich lekarzy. 

KILKA GŁĘBOKICH WDECHÓW, KTÓRE MOGĄ URATOWAĆ ŻYCIE

Autorem filmiku zamieszczonego na Twitterze przez J.K. Rowling jest Dr Sarfaraz Munshi. W swoim nagraniu medyk podzielił się techniką, jaką poznał od jednej z pielęgniarek.

Ponieważ choroba COVID-19 prowadzi do poważnych problemów z oddychaniem, lekarz podkreśla, że bardzo istotną sprawą jest zadbać o właściwe dotlenienie organizmu już na samym początku zachorowania. Dr Munshi poleca prostą technikę pięciu głębokich wdechów, po których każdorazowo należy wstrzymać oddech na około 5 sekund. Za szóstym razem również należy wstrzymać powietrze, ale zamiast normalnego wydechu mocno odkaszlnąć. Taki cykl sześciu wdechów trzeba powtórzyć dwa razy. Następnie Sarfaraz Mushi zaleca położenie się na brzuchu (ważne: nie na plechach!) i wykonanie trochę głębszych wdechów. 

Dr Munshi podkreśla, że długotrwałe leżenie na plecach powoduje utrudnienia w oddychaniu.

J.K. Rowling twierdzi, że opisana powyżej technika bardzo jej pomogła. W komentarzach nie brakuje jednak głosów krytykujących post pisarki. Część osób przypomina, że ludzie wykazujący objawy zakażenia koronawirusem powinni w pierwszej kolejności wykonywać zalecenia lekarzy i służb epidemiologicznych, a nie leczyć się samodzielnie naśladując filmiki z internetu.

Posłuchaj, jak się leczy zarażonych koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
NAJNOWSZE