Greta Thunberg człowiekiem roku Time. Jest najmłodsza w historii!

2019-12-11 14:58 kp
Greta Thunberg
Autor: AP/Associated Press/East News

Magazyn Time przyznał Grecie Thunberg tytuł człowieka roku! Pismo co roku przyznaje ten tytuł osobie lub grupie osób, którzy w znaczący sposób wpłynęli na świat. 16-letnia Greta przez cały poprzedni rok zwracała naszą uwagę na zmiany klimatu, nie bojąc się zwracać co najważniejszych polityków świata z apelem o działanie. Jest najmłodszą nagrodzoną w historii!

Greta Thunberg człowiekiem roku magazynu Time! Nastolatka, która od tegorocznych wakacji głośno protestuje przeciwko ignorowaniu przez polityków zmian klimatycznych, od wielu miesięcy jest na ustach całego świata. Teraz jej pracę podsumował magazyn Time, który przyznał jej tytuł człowieka roku.

16-letnia Greta Thunberg zainicjowała strajki klimatyczne młodych ludzi, które odbywały się w ostatnich miesiącach na całym świecie. Uczniowie zaczęli głośno sprzeciwiać się nierozsądnemu korzystaniu z dobrodziejstw ziemi i walczyć o zahamowanie zmian klimatu. Sama Greta w ostatnich miesiącach występowała podczas najważniejszych konferencji klimatycznych świata, takich jak COP25 w Santiago de Chile. We wrześniu na szczycie klimatyczny ONZ w Nowym Jorku swoje najbardziej poruszające przemówienie.

Greta Thunberg spotykała się też z czołowymi politykami świata, a także papieżem oraz innymi działaczami, wśród których znalazł się Leonardo DiCaprio.

Greta Thunberg człowiekiem roku Time

Nieco ponad rok temu obudziła się cicha i przeważnie pozbawiona przyjaciół nastolatka, włożyła niebieską bluzę z kapturem i godzinami siedziała w akcie wyjątkowego buntu. Czternaście miesięcy później stała się głosem milionów, symbolem rosnącego globalnego buntu. Polityka działań na rzecz klimatu jest tak trudna i złożona jak samo zjawisko, a Greta Thunberg nie ma magicznego rozwiązania. Udało jej się jednak stworzyć globalną zmianę nastawienia, przekształcając miliony niejasnych niepokojów w środku nocy w światowy ruch wzywający do pilnych zmian. Greta Thunberg jest człowiekiem roku TIME 2019.

- tak Time wyjaśnił tytuł przyznany Grecie Thunberg.

To nie pierwsza nagroda, którą w ostatnim czasie przyznano 16-latce. We wrześniu Greta Thunberg otrzymała nagrodę Right Livelihood Award, a wiosną nominowano ją do Pokojowej Nagrody Nobla.

Zgadzacie się z werdyktem Time? Trzymacie za nią kciuki?

NAJNOWSZE