Eurowizja 2025

Gaja - co oznacza? O co chodzi i o czym jest piosenka Justyny Steczkowskiej?

2025-05-12 15:51

Wielkie muzyczne święto, jakim bez wątpienia każdego roku jest Konkurs Piosenki Eurowizji, rozpocznie się we wtorek 13 maja. To właśnie tego dnia, podczas pierwszego półfinału swój utwór "Gaja" wykona Justyna Steczkowska, która w tym roku reprezentuje nasz kraj. O czym jest piosenka "Gaja"? Dowiecie się z poniższego artykułu.

Spis treści

  1. "Gaja" - o czym śpiewa Justyna Steczkowska?
  2. Agmy - słowiańskie zaklęcia w utworze Justyny Steczkowskiej, co oznaczają?
  3. Eurowizja 2025 - kiedy wystąpi Justyna Steczkowska?

Utwór "Gaja", który w tym roku Justyna Steczkowska zaprezentuje podczas 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei pochodzi z 19. albumu studyjnego artystki zatytułowanego "Witch Tarohoro", który ukazał się na rynku w listopadzie 2024 roku. "Gaja", to mistyczny manifest kobiecej siły, duchowości i połączenia z naturą. Utwór łączy elementy mitologii greckiej, oraz słowiańskich tradycji.

To manifest osobistej mocy i transcendencji. Gaja, w mitologii Greckiej - Matka Ziemia, staje się tu symbolem boskości, siły i miłości. Artystka łączy w swojej postaci zarówno strefę boską, jak i ludzką. Płacz Gai ma moc transformacji świata. Jako postać matki i opiekunki, ma kontrolę nad czasem i przeznaczeniem. Ma też potężną moc przemiany świata, stając się symbolem odzyskiwania kontroli nad własnym przeznaczeniem i czasem - możemy przeczytać w oficjalnym opisie utworu.

OCENIAM SZANSE JUSTYNY STECZKOWSKIEJ NA EUROWIZJI 2025

"Gaja" - o czym śpiewa Justyna Steczkowska?

Tytułowa Gaja nawiązuje do greckiej bogini Gai - personifikacji Ziemi, Matki Wszystkiego, która wyłoniła się z Chaosu. W mitologii symbolizuje płodność, opiekę i siłę natury. W piosence Gaja staje się metaforą boskiej kobiecości, zdolnej do transformacji świata poprzez miłość, ból i duchowe przebudzenie. Artystka ukazuje ją jako istotę kontrolującą czas i przeznaczenie, zdolną do przemiany zarówno siebie, jak i otaczającej rzeczywistości. W utworze pojawiają się także słowiańskie agmy, czyli dawne duchowe zaklęcia.

Zobacz także: Eurowizja 2025 - zasady głosowania. Jak zostaną wybrani finaliści i zwycięzca?

Agmy - słowiańskie zaklęcia w utworze Justyny Steczkowskiej, co oznaczają?

Pod koniec utworu Justyny Steczkowskiej, artystka wykrzykuje niezrozumiałe słowa. Okazuje się, iż są to słowiańskie agmy, czyli duchowe zaklęcia. Znaczenie każdej z nich, podała także sama Justyna Steczkowska. Znajdziecie je poniżej:

  • Zargo - to energia zdrowia i sukcesu,
  • Gara - przywołuje pozytywną energię, a także pomaga w rozwiązywaniu problemów,
  • Jarun - pozwala wyzwolić się z trudnych sytuacji, jednocześnie przynosząc sprawiedliwość,
  • Jarga - wspomaga zachowanie zdrowia, oczyszczając nas ze złych energii, i dlatego, jak podkreśla Steczkowska, warto często ją powtarzać,
  • Era - ma chronić dom oraz rodzinę, zapewniając dobroyt każdemu członkowi,
  • Raga - powinnyśmy ją wypowiadać, w momencie zagrożenia, oraz kiedy walczymy ze złem i potrzebujemy siły,
  • Urra - daje kreatywność i przyciąga korzystne zdarzenia,
  • Czarodoro, obdarza nas umiejętnością jasnowidzenia i pomaga uwolnić się od wszelkich uzależnień. 

Eurowizja 2025 - kiedy wystąpi Justyna Steczkowska?

Justyna Steczkowska wystąpi podczas pierwszego półfinału, który odbędzie się we wtorek, 13 maja 2025 roku. Reprezentantka Polski zaprezentuje się na scenie jako druga. Konkurs rozpocznie się o godzinie 21:00, a transmisję będzie można oglądać na antenie TVP1 oraz online.