Gwiazdy

Był gwiazdą rodzinnego zespołu. Teraz z powodzeniem działa solo. Niedługo znów odwiedzi Polskę. Tak zmieniał się Michael Patrick Kelly

2024-05-22 16:47

W latach 90. Paddy Kelly był gwiazdą rodzinnej kapeli, a nastolatki na całym świecie mdlały na jego widok. Później porzucił na chwilę muzykę, wstąpił nawet na 6 lat do klasztoru. Dziś artysta ma 47 lat i pod szyldem Michael Patrick Kelly z powodzeniem kontynuuję karierę solową. Niebawem znów zawita do naszego kraju i swoim występem uświetni Pol’and’Rock Festival.

Urodzony w Dublinie Michael Patrick Kelly popularność zyskał dzięki występom w rodzinnej formacji The Kelly Family, która grała głównie muzykę z pogranicza popu, rocka oraz folku i tryumfy święciła w latach 90. Swoją działalność muzyczną rozpoczął już jako czterolatek, początkowo wraz z rodzeństwem występował na ulicach różnych miast. Bardzo szybko rozpoczął również naukę gry na różnych instrumentach. Na początku chwycił za fujarkę, a następnie zaczął grać na gitarze, a później też na basie, instrumentach klawiszowych, lirze, perkusji, akordeonie i flecie.

Zespół The Kelly Family koncertował nie tylko w Europie, ale również za Oceanem, wydał 19 albumów studyjnych, które sprzedały się w łącznej liczbie ponad 20 milionów egzemplarzy na całym świecie. Największym sukcesem w dorobku kapeli był 12. album studyjny wydany w 1994 roku, "Over the Hump". To właśnie z tego krążka pochodzi hitowy utwór "An Angel", którego autorem jest właśnie Michael Patrick Kelly. Muzyk piosenkę napisał dla swojej zmarłej w 1982 roku matki Barbary Kelly.

Michael Patrick Kelly dla Radia ESKA - o płycie, emocjach i tajemnicy

Michael Patrick Kelly znów zagra w Polsce [DATA, MIEJSCE]

Znakiem rozpoznawczym muzyków z zespołu były długie włosy, które w latach 90. nosił również Paddy. W roku 2000 muzyk przeszedł poważne załamanie nerwowe i opuścił szeregi rodzinnej formacji, a ukojenia szukał między innymi w Lourdes i Medziugorie, aby po kilku latach wstąpić do zgromadzenia klasztornego św. Jana we Francji. W wywiadzie dla Gazety Krakowskiej wyznał:

Miałem dosyć wszystkiego. Ani rodzina, ani muzyka, nic nie przynosiło mi radości. Powiedziałem więc: "Basta!". I zacząłem się zastanawiać nad alternatywnym sposobem życia. Po drugie chciałem poznać Boga - powiedział muzyk.

Po opuszczeniu klasztoru nie tylko ożenił się ze swoją miłością z dzieciństwa, ale powrócił również do muzyki i zaangażował się w różne działania społeczne. Jego pierwszy solowy krążek zatytułowany "In Exile" ukazał się na rynku w 2003 roku. Do tej pory w solowym dorobku ma pięć albumów studyjnych, z których pochodzą takie hity, jak choćby "Beautiful Madness", "Throwback" i "Blurry Eyes".

Jego ostatnia trasa koncertowa promująca ostatnie wydawnictwo "B.O.A.T.S" okazała się być wielkim sukcesem. Na 55 koncertach w Europie pojawiło się aż 300,000 widzów. Michael Patrick Kelly kilkukrotnie odwiedzał nasz kraj, a w sierpniu będzie jedną z zagranicznych gwiazd jubileuszowego, 30. Pol’and’Rock Festivalu, który odbędzie się w dniach 1 do 3 sierpnia 2024 roku na lotnisku Czaplinek-Broczyno.