Banksy

i

Autor: Andrew Kravchenko/Associated Press/East News Banksy i jego grafiki w zniszczonej woją Ukrainie

Banksy na zniszczonych murach w Ukrainie. Co chce przekazać artysta?

2022-11-18 20:13

Banksy pojawia się zawsze tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne. Zniszczona Ukraina przyciągnęła artystę do wschodniej Europy, gdzie na miejskich zgliszczach zostawił po sobie ślad. Jego grafiki mają wymiar symboliczny.

Banksy to wielce enigmatyczna postać współczesnej popkultury. Jego tożsamość nie jest znana, choć kojarzy go niemal cały świat. Artysta tworzy dosadne, a niekiedy zabawne grafiki. Jego prace zachęcają do głębszej refleksji nad kondycją świata.

Wojna w Ukrainie stała się dla niego kolejnym impulsem do działania. Udał się na wschód Europy, aby poprzez własną sztukę przekazać ludziom swój komentarz do dramatycznych wydarzeń.

Banksy zapełnia miejską przestrzeń symbolicznymi grafikami

Na Instagramie Banksy'ego można obejrzeć minireportaż z jego listopadowej wyprawy do Ukrainy, gdzie stworzył wiele antywojennych dzieł, które z pewnością przejdą do historii. Na ścianach zniszczonych budynków można zobaczyć małego judokę, który pokonuje rosłego judokę-Putina. Jest również gimnastyczna opierająca się rękoma o krawędź dziury, która powstała po uderzeniu bomby. Dalej podziwiamy grafikę przedstawiającą kobietę w szlafroku, wałkach na głowie i masce gazowej, która trzyma w ręku gaśnicę strażacką. Postać została namalowana na pochłoniętym pożarem budynku. Duże wrażenie robi również para dzieci - chłopczyk i dziewczynka niby huśtających się na ulicznej zaporze

Banksy

i

Autor: Andrew Kravchenko/Associated Press/East News Banksy w Ukrainie
Banksy

i

Autor: Andrew Kravchenko/Associated Press/East News Banksy w Ukrainie
Banksy

i

Autor: SERGEI SUPINSKY/AFP/East News Banksy w Ukrainie
Banksy

i

Autor: Ukrinform/East News Banksy w Ukrainie
Influencerzy grają w piłkę nożną! Tromba, Natsu i Gola w MOVE FEDERATION | ESKA XD - Radio Eska #62