Anja Rubik nago na okładce Vogue! "Prawa reprodukcyjne to prawa człowieka"

2020-11-23 19:02 es
Anja Rubik
Autor: face to face/FaceToFace/REPORTER

Decyzja trybunału Konstytucyjnego o zakazie aborcji z przyczyn embrio-patologicznych wywołała ogromne oburzenie w całej Polsce. Od tygodni kobiety wychodzą na ulicę, by demonstrować w obronie swoich praw. Na swój sposób zaprotestowała także Anja Rubik. Modelka rozebrała się na "najważniejszej w życiu" okładce Vogue Polska.

Od 1993 roku w Polsce obowiązywał tak zwany kompromis aborcyjny. Dopuszczał aborcję w trzech przypadka. Jednym z nich jest przyczyna embrio-patologiczna. Jednak według ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego jest to niezgodne z konstytucją. Ta decyzja wywołała ogromny sprzeciw w całym kraju. Kobiety wielu polskich miast wyszły na ulicę, by walczyć o prawo do decydowania o swoim ciele.

W strajk kobiet zaangażowały się także gwiazdy. Wiele z nich po prostu wyszło na ulicę razem ze "zwykłymi" Polkami. Anja Rubik poszła o krok dalej.

Strajk kobiet blokuje sejm

Anja Ruin nago w Vogue Polska walczy o prawa kobiet

O sytuacji Polek wiedzą już za granicą. Uwagę zagranicy z pewnością zwróci także okładka najnowszego Vogue Polska. Tam naga Anja Rubik pozuje ze związanymi rękoma.

Są to najważniejsze i najbardziej osobiste okładki oraz autoportrety w mojej karierze. Tworzenie obrazów jest moim językiem, sposobem w jaki wyrażam mój protest, mój bunt, naszą siłę, ból, złość i nadzieję. Wierzę, że fotografia ma ogromną moc, może przyciągać uwagę, wzbudzać emocje, rozpoczynać rozmowy, mobilizować nas do działania i do zmian.

Pisze Anja Rubik na instagramie.

Dalej modelka informuje, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego ma wpływ na życie każdej kobiety.

Władza zniewala kobiety zakazem aborcji i ograniczaniem praw reprodukcyjnych.Prawa reprodukcyjne to prawa człowieka, gwarantują możliwość i wolność decydowania o naszym życiu, o naszym ciele, naszym zdrowiu i naszym losie!

Anja Rubik to nie tylko modelka. Od dawna gwiazda angażuje się w sprawy społeczne. Za sprawą swojej kampanii #sexedpl zwróciła uwagę na ogromny problem, jakim jest brak edukacji seksualnej w polskich szkołach. Modelka działa także na rzecz paw zwierząt oraz zwraca uwagę na ekologię.

NAJNOWSZE