sp 13 w Grudziądzu

i

Autor: Damian Pieczonka Nie ma poparcia dla zamiaru likwidacji SP 13 w Grudziądzu

Interwencja w sprawie SP 13 w Grudziądzu. Wysłano pismo o odstąpienie od zamiaru likwidacji

2021-01-28 18:14

Protestują rodzice dzieci, a teraz do apelu o odstąpienie od zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej 13 w Grudziądzu apelują członkowie Klubu Radnych Koalicja Obywatelska oraz poseł na Sejm RP Tomasz Szymański. Politycy skierowali pismo do Prezydenta Grudziądza. Poseł spotkał się także z przedstawicielami grona pedagogicznego szkoły i poinformował o podjętych działaniach.

Roboty nauczyły się tańczyć | ESKA XD - Mobmania #15

Informacja o planowanej likwidacji szkoły specjalnej w Grudziądzu wywołała niepokój i sprzeciw. Rodzice nie zgadzają się z planami miasta dotyczącymi wygaszenia placówki. Ich dzieci miałyby zostać przeniesione do Zespołu Placówek Rewalidacyjno-Edukacyjnych przy ulicy Parkowej. To zdaniem opiekunów, pogorszy jakość nauczania. Teraz uczniowie tworzą klasy do pięciu osób. Nauczyciele poświęcają im więcej uwagi. Miasto jednak sięga po argumenty ekonomiczne. Tworzenie szkoły dla grupy 60 dzieci oraz 31 pedagogów jest nieopłacalne. Samorząd dokłada ponad dwa miliony złotych rocznie do sprawnego funkcjonowania Szkoły Podstawowej przy ulicy Sikorskiego.

Zobacz też: Rok 2021 w Grudziądzu rokiem Bronka Malinowskiego. Trwają przygotowania obchodów [AUDIO]

Przeciwko likwidacji są radni KO. Interweniuje także poseł

Radni apelują o zaniechanie działań zmierzających do likwidacji placówki. Poseł pisze o braku dialogu z rodzicami i opiekunami dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, a także braku gwarancji zatrudnienia kadry zarówno pedagogicznej jak i niepedagogicznej. Wydział Edukacji chciałby zatrudnić w ZSRE 11 pracowników. A co z pozostałymi? Odpowiedzi na razie nie są jasne.

Co na to radni klubu KO?

Uważamy, że ze względu na szczególny charakter tej szkoły, a przede wszystkim negatywne skutki, które jej likwidacja i zmiana miejsca edukacji spowodowałyby w zdrowiu i dalszym kształceniu uczęszczających do niej dzieci i młodzieży oraz brak gwarancji zatrudnienia kadry pedagogicznej i niepedagogicznej, powinien Pan Prezydent odstąpić od zamiaru jej likwidacji. Z  przekazanych nam informacji wynika, że ze względu na niewystarczające środki pochodzące z budżetu państwa oraz duże potrzeby inwestycyjne w zakresie oświaty, podjął Pan Prezydent działania zmierzające do likwidacji Szkoły Podstawowej Nr 13 Specjalnej, chcąc zaoszczędzone w wyniku tego działania środki przeznaczyć na realizację wyżej wspomnianych inwestycji oświatowych.

W piśmie czytamy dalej, Doskonale wiemy, że środki przekazywane z budżetu państwa na funkcjonowanie systemu oświaty nie pokrywają faktycznych wydatków jakie nasze miasto ponosi na ten cel. Dostrzegając ten problem wystosowaliśmy, podobnie jak samorządowcy z wielu miast, gmin i powiatów w Polsce, apel do Prezesa Rady Ministrów o zwiększenie środków na realizację tego niezwykle ważnego i odpowiedzialnego zadania, jakim bez wątpienia jest kształcenie dzieci i młodzieży. Niestety, do tej pory rząd nie podjął oczekiwanych przez jednostki samorządu terytorialnego działań. Gdyby subwencja oświatowa  przekazywana samorządom pokrywała faktyczne wydatki związane z realizacją zadań z zakresu edukacji publicznej, wówczas dochody własne naszego samorządu moglibyśmy przeznaczać na realizację wielu oczekiwanych inwestycji, np. doposażenieklasopracowni, zakup szafek szkolnych, remonty szkół i basenów, czy rozbudowę infrastruktury szkolnej.

Podobnie argumentuje poseł Tomasz Szymański, który spotkał się także z przedstawicielami grona pedagogicznego szkoły i poinformował o podjętych działaniach. Szerzej do pisma posła odniesiemy się w osobnym artykule.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!