Betlejemskie Światełko Pokoju w Grudziądzu

i

Autor: Urząd Miejski w Grudziądzu Harcerze zanieśli Betlejemskie Światełko Pokoju do grudziądzkiego ratusza

Betlejemskie Światełko Pokoju w Grudziądzu. Nie będzie tradycyjnego rozdawania w centrum miasta

2020-12-16 9:43

Grudziądzcy harcerze na ręce Wiceprezydenta Szymona Gurbina przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju dla mieszkańców miasta. Tym razem, ze względu na pandemię, zabrakło tradycyjnego przekazywania wszystkim chętnym, którzy gromadzili się na Rynku Głównym. Do Polski Betlejemskie Światło Pokoju od 30 lat przybywa ze Słowacji.

Finał Szlachetnej Paczki w Grudziądzu

Betlejemskie Światełko Pokoju ponownie dotarło do Grudziądzu. Co roku w grudniu rozdzielane jest wśród mieszkańców. W tym roku uroczystość z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną odbyła się w Ratuszu. Pochodzące z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem światło, harcerze przekazali Szymonowi Gurbinowi Wiceprezydentowi Grudziądza.

Zobacz też: Powiększono budynek Szkoły Podstawowej w Owczarkach. Nowe sale czekają na uczniów [ZDJĘCIA, AUDIO]

Ogień z Groty Narodzenia Pańskiego

Historia Betlejemskiego Światełka Pokoju zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...

Niech ten betlejemski płomyk rozświetli nasze miasto i wypełni serca grudziądzan bożonarodzeniowym ciepłem. Droga, którą dzięki harcerzom od kilkudziesięciu lat przebywa światło betlejemskie, jest dowodem na to, jak ważną siłę ma tradycja i poczucie wspólnoty. Co roku skauci różnych narodowości i języków niosą symbol pokoju przez świat. W tym geście jest tak wiele mądrej treści. Gdybyśmy tylko nie poprzestawali na gestach, świat byłby dużo lepszy. Tak wiele zależy od nas samych – mówi wiceprezydent Szymon Gurbin.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas.