Nie będzie zmian w mandatach? Nowy taryfikator NIE wejdzie w życie w grudniu

i

Autor: Lubuska Policja Nie będzie zmian w mandatach? Nowy taryfikator NIE wejdzie w życie w grudniu

Nie będzie zmian w mandatach? Nowy taryfikator NIE wejdzie w życie w grudniu

2021-10-04 11:16

Nie będzie zmian w mandatach? Nowy taryfikator nie wejdzie w życie! Jak się okazało po pierwszym czytaniu w Sejmie, do projektu nowego taryfikatora, który miał przynieść zmiany w mandatach zgłoszono wiele zastrzeżeń. Przypomnijmy, że ten miał zacząć obowiązywać od 1 grudnia 2021 roku. Czy nowy taryfikator nie wjedzie w życie? Nie będzie zmian w mandatach?

Pod koniec tego roku, a dokładnie od 1 grudnia miał zacząć obowiązywać nowy taryfikator. Zmianie miały ulec między innymi wysokości mandatów, jakimi mogą być karani polscy kierowcy. Jak się jednak okazało, po pierwszym czytaniu w Sejmie do projektu nowelizacji ustawy i zmiany przepisów, podczas burzliwej i długiej dyskusji zgłoszono wiele zastrzeżeń. Wprowadzenie poprawek, a później procedura przyjęcia i ustanowienie nowego taryfikatora może więc potrwać dłużej niż wcześniej planowano. Dlatego śmiało można stwierdzić, że ten nie wejdzie w życie 1 grudnia, a później. Co ważne, Sejm mimo wszystko przegłosował nowelizację głosami większości, ale ta trafi teraz do Senatu, gdzie jak wiadomo Zjednoczona Prawica nie ma większości. Będzie niezwykle trudno senatorom „przepchnąć” nowy taryfikator, bez zmian w zapisach.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec prywatności! Urząd skarbowy będzie wiedział, CO KUPUJESZ i ILE na to wydałeś!

Nowy taryfikator NIE wejdzie w życie? Wiele zastrzeżeń

Politycy z ruchu Polska 2050 i Koalicji Obywatelskiej mieli wiele zastrzeżeń co do projektu nowelizacji ustawy i zmiany przepisów. Według nich nowy taryfikator wygląda źle. Propozycje kar jakie zostały wprowadzone są zbyt wysokie.

– Wy oczywiście potraficie tylko karać i dzisiaj o wielkości kar należałoby rozmawiać. Oczywiście dla tłustego kota ze spółki skarbu państwa zapłacić 5 tysięcy złotych to żaden problem. Jednakże kierowca, który jeździ zawodowo za najniższe stawki ten, który zarabia najniższą krajową i ma zapłacić taki mandat, będzie płacił to kosztem swoich najbliższych – powiedział Stefan Krajewski z Koalicji Polskiej.

Innym problemem m a być to, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie potrafi wyegzekwować od Polaków płacenia mandatów. Ten problem miałby się nasilić w sytuacji, gdy wysokość kary wzrośnie. Co więcej, swoje uwagi zgłosiły także takie instytucje jak: Rzecznik praw Obywatelskich, czy Prezes UODO, który twierdzi, że nowe przepisy łamałaby RODO. Chodzi o przekazywanie danych kierowców firmom ubezpieczającym.

Akcja ratunkowa w Sobótce. Szukają zaginionych nurków
Sonda
Czy nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo na drogach?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE