Nimfy kleszczy atakują i zarażają. Przypominają pieprzyk, a są bardzo groźne!

2022-05-23 10:08
Nimfy kleszczy atakują i zarażają. Przypominają pieprzyk, a są bardzo groźne!
Autor: Unsplash

Nie tylko dorosłe osobniki kleszczy są groźne dla człowieka. Również wcześniejsza faza rozwoju tego pajęczaka, czyli tzw. nimfa przenosi groźne choroby, w tym boreliozę. Nimfy kleszczy są o wiele mniejsze i można je pomylić z pieprzykiem, czy zabrudzeniem. Są wielkości ziarenka maku!

Wiosną podczas spacerów po lasach, łąkach i polach jesteśmy narażeni na ukąszenie kleszcza. O tej porze wykonujemy także wiele prac w przydomowych ogródkach. I wcale nie trzeba daleko odchodzić od domu, by narazić się na ukąszenia groźnych pajęczaków. Co gorsze, aktywne są także nimfy kleszczy, które są o wiele mniejsze od dorosłych osobników, a tam samo niebezpieczne. A może nawet bardziej, ponieważ są wielkości ziarenka maku i można ich po prostu nie dostrzec, albo pomylić z małym pieprzykiem, czy zabrudzeniem.

Powstańcy Warszawscy mają swoje drzewa

Nimfy kleszczy atakują i zarażają

Nimfa to jedno z kilu stadiów rozwoju tych pajęczaków. Choć nie do końca rozwinięte są tak samo groźne jak dorosłe osobniki. Przenoszą choroby, w tym także boreliozę. Gdy zaatakuje na powierzchni skóry może pojawić się drobna plama krwi, a później zaczerwienienie lub rumień

W tym roku, analogicznie do roku poprzedniego odnotowano więcej zachorowań na boreliozę. - Od 1 stycznia do 15 maja zanotowano w Polsce 1980 przypadków boreliozy - informuje przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. To o ponad 150 przypadków więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku było. Wówczas było 1828 takich przypadków.

Jakie choroby przenoszą nimfy i kleszcze? #PODCAST

Posłuchaj rozmowy z prof. dr hab. Joanną Zajkowską, specjalistką chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz doktor Anną Wierzbicką, zoolog i leśnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Listen to "O profilaktyce chorób przenoszonych przez kleszcze" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE