Obłoki Srebrzyste nad Elblągiem. To była niezwykła noc! [ZDJĘCIA]

2022-06-15 9:41

Za nami wyjątkowa noc w Elblągu. Szczęściarze mogli podziwiać na niebie niesamowity spektakl, którego głównymi bohaterami były malownicze Obłoki Srebrzyste. Zdjęcia opublikowano na fanpage'u Info Meteo - Północ P.

Obłoki srebrzyste nad Elblągiem

Takie widoki nie zdarzają się zbyt często. W nocy z wtorku na środę (14/15 czerwca) mieszkańcy Elbląga mogli podziwiać przepiękne Obłoki Srebrzyste. Widok ten uwiecznił na zdjęciach prowadzący fanpage "Info Meteo - Północ P." - Elbląg - Miasto z którego nadaje od samego początku Info Meteo. Kierunek Modrzewina i samo serce Starówka. Dziś wyjątkowo srebrzysta. Oj, długo na siebie w tym roku kazały czekać te najwyższe, lodowe chmury mezosferyczne - czytamy we wpisie.

Rok temu, dokładnie tej samej nocy, Obłoki Srebrzyste pojawiły się nad Mikołajkami. Zdjęcia możesz obejrzeć w artykule: COŚ NIEZWYKŁEGO! Obłoki srebrzyste nad Mikołajkami. Te zdjęcia są obłędne!

Czym są Obłoki Srebrzyste?

Obłoki Srebrzyste są polarnymi chmurami mezosferycznymi obserwowanymi w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce jest 6-16 stopni poniżej horyzontu.

– To zjawisko z pogranicza meteorologii i astronomii - najwyższy znany rodzaj chmur, który tworzy się na wysokości 80-100 km, a więc praktycznie na granicy kosmosu. W czasie okolic przesilenia letniego wilgoć znad Aktyki unosi się bardzo wysoko, aż do mezosfery, gdzie tworzy kryształki lodu wokół opadającego do atmosfery pyłu kosmicznego (głównie pozostałości po zjawiskach meteorów). Utworzone w ten sposób chmury pierzaste zachowują się jak gigantyczne zwierciadło zawieszone nad Arktyką, które odbija światło słoneczne w stronę nocnej strony planety. Z tego powodu obserwowane nocą nisko nad północnym horyzontem, zdają się mienić błękitno-elektrycznym blaskiem – tłumaczy Karol Wójcicki, popularyzator astronomii prowadzący stronę na Facebooku "Z głową w gwiazdach".

Wyglądem mogą niekiedy przypominać zorzę polarną. – Przybierają kształt białawych smug złożonych z bardzo małych kryształków lodu, czasami chaotycznie „poplątanych” ze sobą, bądź zafalowanych pasm lub wałów występujących pojedynczo lub w grupie (często równoległych do siebie). Czasami mogą występować również w kształcie wirów lub pierścieni. Cechą charakterystyczną tych chmur jest ich szarawe lub niebieskawe zabarwienie, czym odróżniają się od typowych chmur troposferycznych oraz nocnego nieba. Jeśli oświetla je wschodzące bądź zachodzące Słońce, mogą również przybierać żółtawe lub czerwone zabarwienie – objaśniają Polscy Łowcy Burz.

Obłoki Srebrzyste – kiedy i gdzie występują?

Obłoki Srebrzyste z reguły pojawiają się na niebie od końca moja do końca lipca, około 60-120 minut po zachodzie lub przed wschodem Słońca. Należy wypatrywać ich nad północno-zachodnim lub północno-wschodnim horyzontem.

ZRÓB FORMĘ NA LATO W 3 DNI | ESKA XD - Fit vlog #49