COŚ NIEZWYKŁEGO! Obłoki srebrzyste nad Mikołajkami. Te zdjęcia są obłędne!

2021-06-15 15:17

Wyjątkowa noc nad jeziorem w Mikołajkach. Mieszkańcy oraz turyści odpoczywający w mazurskim miasteczku przez całą noc mogli podziwiać niesamowity spektakl. Na niebie tuż przed północą pokazały się Obłoki Srebrzyste! Na fotografiach uwiecznił je Mateusz Klimek z Urzędu Miasta w Mikołajkach. Zobaczcie!

Zjawiskowe Obłoki Srebrzyste nad mazurskimi Mikołajkami

Takie widoki nie zdarzają się zbyt często. W nocy z poniedziałku na wtorek (14/15 czerwca) mieszkańcy Mikołajek mogli podziwiać bardzo jasne i wyraźne Obłoki Srebrzyste. Zjawiskowy spektakl na niebie trwał przez całą noc. Widok ten uwiecznił na zdjęciach Mateusz Klimek z Urzędu Miasta w Mikołajkach. - Nareszcie są! Wczoraj tuż przed północą na niebie pokazały się obłoki srebrzyste! Niesamowity spektakl trwał całą noc - czytamy w poście na profilu FB miasta.

Raport z anteny 15.06, godz.10

Czym są Obłoki Srebrzyste?

Obłoki Srebrzyste są polarnymi chmurami mezosferycznymi obserwowanymi w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce jest 6-16 stopni poniżej horyzontu.

– To zjawisko z pogranicza meteorologii i astronomii - najwyższy znany rodzaj chmur, który tworzy się na wysokości 80-100 km, a więc praktycznie na granicy kosmosu. W czasie okolic przesilenia letniego wilgoć znad Aktyki unosi się bardzo wysoko, aż do mezosfery, gdzie tworzy kryształki lodu wokół opadającego do atmosfery pyłu kosmicznego (głównie pozostałości po zjawiskach meteorów). Utworzone w ten sposób chmury pierzaste zachowują się jak gigantyczne zwierciadło zawieszone nad Arktyką, które odbija światło słoneczne w stronę nocnej strony planety. Z tego powodu obserwowane nocą nisko nad północnym horyzontem, zdają się mienić błękitno-elektrycznym blaskiem – tłumaczy Karol Wójcicki, popularyzator astronomii prowadzący stronę na Facebooku "Z głową w gwiazdach".

Wyglądem mogą niekiedy przypominać zorzę polarną. – Przybierają kształt białawych smug złożonych z bardzo małych kryształków lodu, czasami chaotycznie „poplątanych” ze sobą, bądź zafalowanych pasm lub wałów występujących pojedynczo lub w grupie (często równoległych do siebie). Czasami mogą występować również w kształcie wirów lub pierścieni. Cechą charakterystyczną tych chmur jest ich szarawe lub niebieskawe zabarwienie, czym odróżniają się od typowych chmur troposferycznych oraz nocnego nieba. Jeśli oświetla je wschodzące bądź zachodzące Słońce, mogą również przybierać żółtawe lub czerwone zabarwienie – objaśniają Polscy Łowcy Burz.

Obłoki Srebrzyste – kiedy i gdzie występują?

Obłoki Srebrzyste z reguły pojawiają się na niebie od końca moja do końca lipca, około 60-120 minut po zachodzie lub przed wschodem Słońca. Należy wypatrywać ich nad północno-zachodnim lub północno-wschodnim horyzontem.

Więcej o Obłokach Srebrzystych czytaj także w artykule: Zjawiskowe OBŁOKI SREBRZYSTE powracają! Co to takiego i kiedy można je zobaczyć?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE