Sukces "Dziedzictwa" za granicą. Serial był popularny tak samo jak w Polsce?

2025-07-24 13:41

Turecki serial "Dziedzictwo" to w Polsce prawdziwy fenomen. Opowieść o Seher i Yamanie przyciągała przed ekrany tłumy, budząc skrajne emocje. Ale czy historia znad Bosforu, w oryginale zatytułowana "Emanet", odniosła podobny sukces na świecie? Czy miłość i rodzinne intrygi to uniwersalny przepis na hit, który pokochali widzowie od Ankary po Warszawę i jeszcze dalej?

DZIEDZICTWO

i

Autor: Materiały prasowe/ Materiały prasowe

Spis treści

  1. Oglądalność "Dziedzictwa" i sukces w Polsce
  2. Sukces "Emanet" w Turcji i innych krajach

Oglądalność "Dziedzictwa" i sukces w Polsce

"Dziedzictwo" wjechało na polskie ekrany z wielkim impetem i szybko stało się popołudniowym rytuałem dla setek tysięcy widzów. Jego romans z polską publicznością był na tyle gorący, że TVP1 we wrześniu 2024 roku zdecydowało się emitować go przez siedem dni w tygodniu!

W sieci wrze od komentarzy. Fani chwalą charyzmatycznych aktorów i emocjonalną fabułę, ale nie brakuje też głosów krytyki. Widzowie narzekają, że historia ciągnie się "niczym tasiemiec znad Bosforu", a nadmiar dramatyzmu i nieszczęść bywa przytłaczający. Mimo to, serial bezsprzecznie dołączył do panteonu najpopularniejszych tureckich produkcji w Polsce, udowadniając, że historie o skomplikowanej miłości wciąż mają nad Wisłą ogromną widownię.

Tureckie seriale to nie tylko telenowele. 5 świetnych produkcji znad Bosforu.

Sukces "Emanet" w Turcji i innych krajach

W swojej ojczyźnie serial "Emanet" był prawdziwym klejnotem w koronie stacji Kanal 7. Choć kanał ten nie należy do największych graczy na tureckim rynku, produkcja od swojej premiery we wrześniu 2020 roku notowała wyniki, które dla tej stacji były ogromnym sukcesem. Statystyki na poziomie około 2% w kluczowej grupie "Total" zapewniały jej stabilną pozycję. Najlepszym dowodem na to, jak bardzo tureccy widzowie pokochali losy bohaterów, jest fakt, że serial był kontynuowany przez cztery sezony, osiągając imponującą liczbę ponad 800 odcinków. Jego emisja zakończyła się dopiero w lutym 2025 roku, po prawie pięciu latach od debiutu, co potwierdza jego status jako długofalowego hitu.

Jednak prawdziwa eksplozja popularności "Emanet" nastąpiła na rynkach międzynarodowych. Międzynarodowy dystrybutor, Eccho Rights, sprzedał serial do ponad 150 krajów, co czyni go globalnym fenomenem. Produkcja była częścią wielkiego "boomu" na tureckie seriale, które w ostatnich latach stały się trzecim największym produktem eksportowym branży telewizyjnej na świecie, zaraz po produkcjach z USA i Wielkiej Brytanii. Sukces "Dziedzictwa" został również zauważony przez krytyków. W końcu serial był nominowany do prestiżowej nagrody Seoul International Drama Award 2021 i prezentowany na festiwalu w Cannes. To wszystko dowodzi, że historia Seher i Yamana okazała się uniwersalnym przepisem na sukces, który podbił serca widzów na całym globie.