Oscary 2024: 20 dni w Mariupolu najlepszym dokumentem. Ta przemowa przejdzie do historii

i

Autor: Screenshot Youtube/ Deadline Hollywood Oscary 2024: "20 dni w Mariupolu" najlepszym dokumentem. Ta przemowa przejdzie do historii

Oscary 2024

To najmocniejsza przemowa w dziejach Oscarów. “Chciałbym nigdy nie nakręcić tego filmu”

2024-03-11 6:58

“20 dni w Mariupolu” z Oscarem za najlepszy film dokumentalny to wybór jakże oczywisty, a przy tym tak ważny. To też pierwsza nagroda Akademii w historii Ukrainy, okraszona najbardziej przejmującą przemową. Mstyslav Chernov nie owijał w bawełnę i wprost przyznał, że żałuje, iż ten film w ogóle powstał.

Oscary 2024 – “20 dni w Mariupolu” najlepszym dokumentem. Słowa Mstyslava Chernova przejdą do historii

Oscary to rzecz jasna wydarzenie kulturalne i rozrywkowe, ale gdy statuetka wędruje w ręce twórcy dzieła tak znaczącego, jak “20 dni w Mariupolu”, całość nabiera zupełnie nowego, bardziej poważnego i ważniejszego (!) wydźwięku. Mstyslav Chernov pozostał w zaatakowanym przez Rosjan mieście, by udokumentować okrucieństwo wojny i zbrodnie, jakich dopuszczono się na narodzie ukraińskim. Jego dzieło, słusznie, nie przeszło bez echa, a w nocy z niedzieli na poniedziałek zostało docenione przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, choć dla samego twórcy było to niezwykle gorzkie zwycięstwo.

SPRAWDŹ TEŻ: Kuriozalna sytuacja podczas Oscarów. Przypomnieli skandal sprzed lat

Mstyslav Chernov podziękował członkom Akademii za to wyróżnienie, ale z miejsca obwieścił, że nie przysporzyło mu ono szczęścia. “20 dni w Mariupolu” to w jego oczach produkcja, która nigdy nie powinna była powstać, ale jednocześnie ma w sobie moc, która w przyszłości – miejmy nadzieję – może zmienić losy wielu istnień.

To pierwszy Oscar w historii Ukrainy, ale będę pewnie pierwszym reżyserem na tej scenie, który powie: “chciałbym nigdy nie nakręcić tego filmu”. Chciałbym wymienić tę statuetkę na to, by Rosja nigdy nie zaatakowała Ukrainy i nie okupowała naszych miast. Oddałbym całe uznanie, byleby Rosja nie zabijała dziesiątek tysięcy Ukraińców. Chciałbym, by uwolnili wszystkich zakładników – żołnierzy, którzy bronią swój kraj i cywilów, którzy trafili do więzień. Ale nie zmienię historii, nie zmienię przeszłości. Ale zarówno ja, jak i wy, najbardziej utalentowani ludzie na świecie, możemy się upewnić, by historię opowiedziano, jak należy. By prawda zwyciężyła. By mieszkańcy Mariupolu i ci, którzy oddali swoje życie, nigdy nie zostali zapomniani. Bo kino tworzy wspomnienia, a wspomnienia tworzą historię – rzekł w swej przemowie Mstyslav Chernov.

Oscary 2024 – powtórka. Gdzie i o której obejrzeć skróconą wersję Oscarów?

Jeśli marzy wam się seans najlepszych i najważniejszych momentów 96. gali rozdania Oscarów, informujemy, że skrót gali zostanie wyemitowany w poniedziałek 11 marca, o godzinie 22:30, w CANAL+ Premium, natomiast powtórka pojawi się na tym samym kanale we wtorek o 20:00.

SPRAWDŹ TEŻ: Oscary 2024: WYNIKI. Pełna lista zwycięzców tegorocznych Oscarów

Jak dobrze znasz największe oscarowe hity? Quiz
Pytanie 1 z 7
Pierwsza ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się w 1929 roku. Zwyciężył wówczas film…
Największe skandale na Oscarach | To Się kręci #31