Kazimierz Kutz eska cinema

i

Autor: Lukasz Kalinowski/East News

Kazimierz Kutz nie żyje. Przyczyna śmierci wybitnego reżysera

2018-12-18 15:40

Kazimierz Kutz nie żyje. Wybitny reżyser, scenarzysta i polityk zmarł w wieku 89 lat. Jak była przyczyna śmierci filmowca?

Kazimierz Kutz po długiej i ciężkiej walce z chorobą zmarł w wieku 89 lat. 18 grudnia informację o śmierci znanego reżysera podała katowicka TVP3. Informację o śmierci reżysera potwierdziła jego żona, aktorka Iwona Świętochowska-Kutz. Na stronie Film Polski przeczytać można:

18 grudnia zmarł w wieku 89 lat Kazimierz Kutz, jeden z najwybitniejszych reżyserów filmowych i telewizyjnych, twórca m.in. "Perły w koronie" i "Soli ziemi czarnej".

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu filmowiec trafił do szpitala w ciężkim stanie. Informacja rozniosła się szerokim echem w środowisku filmowym. Anna Dymna i jej fundacja "Mimo wszystko' zareagowała natychmiast i rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na leczenie.

Kazimierz Kutz - filmy zmarłego reżysera, które zmieniły polskie kino

Kazimierz Kutz - przyczyna śmierci

Ostatnie lata nie oszczędzały Kazimierza Kutza. Reżyser walczył z wieloma chorobami, w tym z rakiem prostaty, którego pokonał. Filmowiec od dłuższego czasu przebywał w domu opieki w podwarszawskim Józefowie. "Mąż toczy walkę o swoje życie od lat. Dotychczas tę walkę wygrywał i mam nadzieję, że tak będzie również tym razem. Walczymy o jego powrót do domu, o powrót do normalnego życia" - powiedziała Dziennikowi Zachodniemu żona reżysera - Iwona Świętochowska-Kutz. Jakiś czas temu Dziennik Zachodni poinformował, że Kazimierz Kutz trafił do szpitala na oddział geriatryczny w bardzo złym stanie. Stan 89-letniego reżysera wymagał bardzo kosztownej rehabilitacji neurologicznej. Dokładna przyczyna śmierci wybitnego filmowca nie jest jeszcze znana.

Kazimierz Kutz - reżyser i polityk

Kazimierz Kutz urodził się w 1929 roku w Szopienicach. W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Podczas swojej kariery filmowej wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych. Był także reżyserem teatralnym i telewizyjnym oraz scenarzystą. Za swoją twórczość otrzymał kilkadziesiąt nagród i odznaczeń państwowych. Najbardziej znanym i charakterystycznym dziełem Kazimierza Kutza jest filmowa trylogia śląską: Sól ziemi czarnej z 1969 roku, Perła w koronie z 1971 roku oraz Paciorki jednego różańca z 1979 roku. Kazimierz Kutz był także senatorem i posłem na sejm VI kadencji.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE