Kazimierz Kutz nie żyje. Przyczyna śmierci wybitnego reżysera

2018-12-18 15:40
Kazimierz Kutz eska cinema
Autor: Lukasz Kalinowski/East News

Kazimierz Kutz nie żyje. Wybitny reżyser, scenarzysta i polityk zmarł w wieku 89 lat. Jak była przyczyna śmierci filmowca?

Kazimierz Kutz po długiej i ciężkiej walce z chorobą zmarł w wieku 89 lat. 18 grudnia informację o śmierci znanego reżysera podała katowicka TVP3. Informację o śmierci reżysera potwierdziła jego żona, aktorka Iwona Świętochowska-Kutz. Na stronie Film Polski przeczytać można:

18 grudnia zmarł w wieku 89 lat Kazimierz Kutz, jeden z najwybitniejszych reżyserów filmowych i telewizyjnych, twórca m.in. "Perły w koronie" i "Soli ziemi czarnej".

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu filmowiec trafił do szpitala w ciężkim stanie. Informacja rozniosła się szerokim echem w środowisku filmowym. Anna Dymna i jej fundacja "Mimo wszystko' zareagowała natychmiast i rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na leczenie.

Kazimierz Kutz - filmy zmarłego reżysera, które zmieniły polskie kino

Kazimierz Kutz - przyczyna śmierci

Ostatnie lata nie oszczędzały Kazimierza Kutza. Reżyser walczył z wieloma chorobami, w tym z rakiem prostaty, którego pokonał. Filmowiec od dłuższego czasu przebywał w domu opieki w podwarszawskim Józefowie. "Mąż toczy walkę o swoje życie od lat. Dotychczas tę walkę wygrywał i mam nadzieję, że tak będzie również tym razem. Walczymy o jego powrót do domu, o powrót do normalnego życia" - powiedziała Dziennikowi Zachodniemu żona reżysera - Iwona Świętochowska-Kutz. Jakiś czas temu Dziennik Zachodni poinformował, że Kazimierz Kutz trafił do szpitala na oddział geriatryczny w bardzo złym stanie. Stan 89-letniego reżysera wymagał bardzo kosztownej rehabilitacji neurologicznej. Dokładna przyczyna śmierci wybitnego filmowca nie jest jeszcze znana.

Kazimierz Kutz - reżyser i polityk

Kazimierz Kutz urodził się w 1929 roku w Szopienicach. W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Podczas swojej kariery filmowej wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych. Był także reżyserem teatralnym i telewizyjnym oraz scenarzystą. Za swoją twórczość otrzymał kilkadziesiąt nagród i odznaczeń państwowych. Najbardziej znanym i charakterystycznym dziełem Kazimierza Kutza jest filmowa trylogia śląską: Sól ziemi czarnej z 1969 roku, Perła w koronie z 1971 roku oraz Paciorki jednego różańca z 1979 roku. Kazimierz Kutz był także senatorem i posłem na sejm VI kadencji.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE