Kutz

i

Autor: East News / Michal Wozniak

Kazimierz Kutz - filmy zmarłego reżysera, które zmieniły polskie kino

2018-12-18 15:33

Dzieła tego wybitnego reżysera wpłynęły na kształt polskiej kinematografii. Na EskaCINEMA.pl wspominamy najważniejsze filmy Kazimierza Kutza.

Kazimierz Kutz - filmy tego wybitnego twórcy będą nam przypominać o jego życiu i karierze. Kazimierz Kutz zmarł po ciężkiej walce z chorobą. Reżyser nakręcił filmy, które znacząco wpłynęły na całe polskie kino. Wiele z jego dzieł opowiadało o Górnym Śląsku, bo to właśnie rodzinny region dostarczał mu najwięcej inspiracji. Dziś, kiedy reżysera nie ma już z nami, wspominamy najważniejsze filmy Kazimierza Kutza.

Kazimierz Kutz - filmy

Krzyż (1958)

Pierwszym ważnym filmem w dorobku Kazimierza Kutza był Krzyż Walecznych. Dzieło, zrealizowany według opowiadań Józefa Hena, powstało w 1958 roku. Film składa się z trzech nowel: Krzyż, Pies i Wdowa. Ich akcja przenosi nas w czasy II wojny światowej lub bezpośrednio po niej. Bohaterami są zaś żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego.

Nikt nie woła (1960)

Kolejnym filmem na podstawie prozy Józefa Hena był Nikt nie woła z 1960 roku. Przedstawia on losy Bożka (Bohdan Nieczuja), który po wojnie osiedla się na ziemiach odzyskanych i próbuje zapomnieć o swojej przeszłości.

Upał (1964)

Upał to pierwsza komedia Kazimierza Kutza. Film z 1964 roku to przede wszystkim popis aktorski Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, czyli duetu tworzącego kabaret Starszych Panów.

Kazimierz Kutz nie żyje. Przyczyna śmierci wybitnego reżysera

Tryptyk śląski - Sól ziemi czarnej (1969), Perła w koronie (1971), Paciorki jednego różańca (1979)

Jednym z najważniejszych dokonań Kazimierza Kutza jest tak zwany Tryptyk Śląski - trzy filmy, których akcja toczy się na terenach Górnego Śląska. Sól ziemi czarnej z 1969 rozgrywa się w czasie drugiego powstania śląskiego. Historię bohaterów kontynuuje nakręcona w 1971 Perła w koronie, a zwięczeniem trylogii są Paciorki jednego różańca z 1979 roku. Wszystkie filmy poruszają tematy śląskiej tożsamości.

Śmierć jak kromka chleba (1994)

Film Śmierć jak kromka chleba opowiada o wydarzeniach, które wydarzyły się w kopalni Wujek w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. To przejmujący obraz ukazujący pacyfikację strajku w kopalni oczami pracujących tam górników.

Zawrócony (1994)

Słynny komediodramat Kazimierza Kutza. Zawrócony to historia człowieka przypadkowo zaplątanego w manifestacje Solidarności. Po aresztowaniu przez milicję dokonuje się w nim przemiana. Bohater szukając swojego miejsca w społeczeństwie, zaczyna brać udział w budowie kościoła. W filmie podziwiamy też jedną z najlepszych ról Zbigniewa Zamachowskiego.

Pułkownik Kwiatkowski (1995)

Ostatni film Kazimierza Kutza. W 1945 roku, tuż po zakończeniu wojny, Wojskowy lekarz, Andrzej Kwiatkowski (w tej roli Marek Kondrat), podszywa się pod wysoko postawionego pułkownika UB. Kwiatkowski robi co może, by w sytuacji nastania stalinowskiej władzy, pozostać dobrym człowiekiem.