Kazimierz Kutz - filmy zmarłego reżysera, które zmieniły polskie kino

2018-12-18 15:33
Kutz
Autor: East News / Michal Wozniak

Dzieła tego wybitnego reżysera wpłynęły na kształt polskiej kinematografii. Na EskaCINEMA.pl wspominamy najważniejsze filmy Kazimierza Kutza.

Kazimierz Kutz - filmy tego wybitnego twórcy będą nam przypominać o jego życiu i karierze. Kazimierz Kutz zmarł po ciężkiej walce z chorobą. Reżyser nakręcił filmy, które znacząco wpłynęły na całe polskie kino. Wiele z jego dzieł opowiadało o Górnym Śląsku, bo to właśnie rodzinny region dostarczał mu najwięcej inspiracji. Dziś, kiedy reżysera nie ma już z nami, wspominamy najważniejsze filmy Kazimierza Kutza.

Kazimierz Kutz - filmy

Krzyż (1958)

Pierwszym ważnym filmem w dorobku Kazimierza Kutza był Krzyż Walecznych. Dzieło, zrealizowany według opowiadań Józefa Hena, powstało w 1958 roku. Film składa się z trzech nowel: Krzyż, Pies i Wdowa. Ich akcja przenosi nas w czasy II wojny światowej lub bezpośrednio po niej. Bohaterami są zaś żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego.

Nikt nie woła (1960)

Kolejnym filmem na podstawie prozy Józefa Hena był Nikt nie woła z 1960 roku. Przedstawia on losy Bożka (Bohdan Nieczuja), który po wojnie osiedla się na ziemiach odzyskanych i próbuje zapomnieć o swojej przeszłości.

Upał (1964)

Upał to pierwsza komedia Kazimierza Kutza. Film z 1964 roku to przede wszystkim popis aktorski Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, czyli duetu tworzącego kabaret Starszych Panów.

Kazimierz Kutz nie żyje. Przyczyna śmierci wybitnego reżysera

Tryptyk śląski - Sól ziemi czarnej (1969), Perła w koronie (1971), Paciorki jednego różańca (1979)

Jednym z najważniejszych dokonań Kazimierza Kutza jest tak zwany Tryptyk Śląski - trzy filmy, których akcja toczy się na terenach Górnego Śląska. Sól ziemi czarnej z 1969 rozgrywa się w czasie drugiego powstania śląskiego. Historię bohaterów kontynuuje nakręcona w 1971 Perła w koronie, a zwięczeniem trylogii są Paciorki jednego różańca z 1979 roku. Wszystkie filmy poruszają tematy śląskiej tożsamości.

Śmierć jak kromka chleba (1994)

Film Śmierć jak kromka chleba opowiada o wydarzeniach, które wydarzyły się w kopalni Wujek w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. To przejmujący obraz ukazujący pacyfikację strajku w kopalni oczami pracujących tam górników.

Zawrócony (1994)

Słynny komediodramat Kazimierza Kutza. Zawrócony to historia człowieka przypadkowo zaplątanego w manifestacje Solidarności. Po aresztowaniu przez milicję dokonuje się w nim przemiana. Bohater szukając swojego miejsca w społeczeństwie, zaczyna brać udział w budowie kościoła. W filmie podziwiamy też jedną z najlepszych ról Zbigniewa Zamachowskiego.

Pułkownik Kwiatkowski (1995)

Ostatni film Kazimierza Kutza. W 1945 roku, tuż po zakończeniu wojny, Wojskowy lekarz, Andrzej Kwiatkowski (w tej roli Marek Kondrat), podszywa się pod wysoko postawionego pułkownika UB. Kwiatkowski robi co może, by w sytuacji nastania stalinowskiej władzy, pozostać dobrym człowiekiem.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE