Spis treści
Za nami dwa półfinały tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Wyłonionych zostało dwudziestu uczestników, którzy w wielkim finale zmierzą się ze Szwajcarią, czyli tegorocznym organizatorem konkursu oraz z tzw. Wielką Piątką - Włochami, Francją, Hiszpanią, Niemcami oraz Wielką Brytanią. Każda reprezentacja marzy o tym, by wywalczyć zwycięstwo dla swojego kraju oraz by zgarnąć szklaną statuetkę w kształcie mikrofonu. Zgodnie z tradycją, kraj, który wygra Eurowizję, organizuje też następną edycję konkursu, jest to więc ogromne wyróżnienie. Justyna Steczkowska, reprezentantka Polski, w pierwszym półfinale wywalczyła udział w wielkim finale. Już w sobotę, 17 maja 2025 roku, na eurowizyjnej scenie ponownie zaśpiewa utwór "Gaja", który mamy nadzieję - przyniesie Polsce upragnione zwycięstwo.
Wielki finał to nie tylko konkursowe występy uczestników, ale również goście specjalni, którzy dodatkowo uświetnią wydarzenia. Zaśpiewają Nemo, Käärijä z Finlandii i Baby Lasagna z Chorwacji oraz byli reprezentanci kraju-gospodarza: Paola, Peter Reber z grupy Peter, Sue & Marc, Luca Hänni i Gjon's Tears.
Eurowizja 2025 - gdzie oglądać finał?
Jak co roku, transmisja na żywo w TV z finału Eurowizji 2025, będzie dostępna na kanałach TVP1 oraz TVP Polonia. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 21:00 i potrwa aż do 01:10. Przed nami kilka godzin niezapomnianych, muzycznych doznań. Eurowizja 2025 online za darmo to coś, na co czekają wszyscy fani konkursu. 69. Konkurs Piosenki Eurowizji będzie można obejrzeć online za pośrednictwem platformy TVP VOD oraz na oficjalnym kanale Eurowizji na YouTube.
Kto wystąpi w finale Eurowizji 2025?
O zwycięstwo walczyć będzie 26 reprezentacji - 20 wyłonionych za sprawą półfinałów, Szwajcaria, czyli ubiegłoroczny zwycięzca konkursu oraz tzw. Wielka Piątka - Włochy, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania oraz Francja.
Oto kolejność występów podczas finału Eurowizji 2025:
- Norwegia – Kyle Alessandro – „Lighter”;
- Luksemburg – Laura Thorn – „La poupée monte le son”;
- Estonia – Tommy Cash – „Espresso Macchiato”;
- Izrael – Yuval Raphael – „New Day Will Rise”;
- Litwa – Katarsis – „Tavo akys”;
- Hiszpania – Melody – „Esa diva”;
- Ukraina – Ziferblat – „Bird of Pray”;
- Wielka Brytania – Remember Monday – „What the Hell Just Happened?”;
- Austria – JJ – „Wasted Love”;
- Islandia – Væb – „Róa”;
- Łotwa – Tautumeitas – „Bur man laimi”;
- Holandia – Claude – „C’est la vie”;
- Finlandia – Erika Vikman – „Ich komme”;
- Włochy – Lucio Corsi – „Volevo essere un duro”;
- Polska – Justyna Steczkowska – „Gaja”;
- Niemcy – Abor & Tynna – „Baller”;
- Grecja – Klavdia – „Asteromata”;
- Armenia – Parg – „Survivor”;
- Szwajcaria – Zoë Më – „Voyage”;
- Malta – Miriana Conte – „Serving”;
- Portugalia – Napa – „Deslocado”;
- Dania – Sissal – „Hallucination”;
- Szwecja – KAJ – „Bara bada bastu”;
- Belgia – Louane – „Maman”;
- San Marino – Gabry Ponte – „Tutta l’Italia”;
- Albania – Shkodra Elektronike – „Zjerm”.