grzyby

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

poradnik

Wybierasz się na grzyby? O tym pamiętaj przed grzybobraniem! Ważne informacje

2023-10-17 14:34

Sezon na grzybobranie powoli się rozpoczyna. Jednak zanim wejdziemy z koszykiem do lasu, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Pierwszą i chyba najbardziej oczywistą jest to, by przygotować się merytorycznie – jakie gatunki są jadalne, a jakich należy unikać. Drugą sprawą jest bezpieczeństwo i tu może pojawić się problem. Mało kto pamięta o tym, by powiadomić bliskich, gdzie dokładnie idziemy (jaki las, jaki obszar) i kiedy zamierzamy wrócić, a także jak zabezpieczyć się przed kradzieżą. Pod spodem przedstawiamy instruktarz – jak odróżnić najpopularniejsze grzyby jadalne od trujących, a także poradnik - jak zadbać o bezpieczeństwo.

Jak przygotować się do grzybobrania merytorycznie? Skąd wiemy, że grzyb to nie trujak?

Idąc do lasu zbierajmy tylko kilka najczęściej występujących gatunków. Przed wyjściem dokładnie nauczmy się je rozróżniać, by nie pomylić grzybów z trującymi sztukami. Weźmy dla przykładu: prawdziwka, koźlaka i kurkę.

Borowik szlachetny a borowik szatański. Jak odróżnić prawdziwka od trujaka?

Prawdziwek, czyli borowik szlachetny to grzyb z dużym brązowym kapeluszem (młode osobniki są lekko białe) z grubym i białym trzonem (lub jasnobrązowym). Zwróćmy uwagę na ten trzon – jeśli będzie on lekko bordowy – będzie to borowik szatański – silnie trujący.

Goryczak żółciowy a kozak. Jak odróżnić koźlaka od goryczaka żółciowego?

Koźlak jest również niezwykle pospolitym gatunkiem grzyba w Polsce. Jego trzon jest niezwykle wysoki (w proporcji do kapelusza). Znajdziemy na nim ciemno-brązowe łuski. Występuje zazwyczaj w grupach. Żeby mieć pewność, że mamy do czynienia z koźlakiem, a nie trującym gatunkiem, dotknijmy jego rurki na spodzie kapelusza. Powinny być białawe – u młodych osobników, a u starszych - szarobrązowe lub szare. Rurki niejadalnego goryczaka żółciowego, którego łatwo pomylić z koźlakiem po dotknięciu lekko różowieją a następnie brązowieją.

Kurka a lisówka pomarańczowa. Jak je odróżnić?

Również kurkę (pieprznik jadalny), czyli trzeciego najpopularniejszego grzyba w Polsce, można pomylić z lisówką pomarańczową. Grzyby różnią się też trzonkami: ten u kurki jest krótki, gruby i przysadzisty, a lisówka ma cienki trzonek w kolorze pomarańczowym. Kurki są żółte, a ich kapelusz jest „zwarty”, natomiast kapelusz lisówki pomarańczowej jest cienki i elastyczny. Kolor lisówki jest bardziej intensywny i pomarańczowy.

Pamiętajmy, by nie zgubić się w lesie!

Choć wydaje się to abstrakcyjne, udając się do lasu na grzyby bardzo łatwo jest stracić orientację w terenie i się zgubić. Szczególnie, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z grzybobraniem. W zeszłym roku jesienią taką przygodę rozpoczęła jedna z TikTokerek. Relacjonowała ona swoje wyjścia do lasu, a i tak raz się zgubiła. Co więcej – nie była sama.

Podczas grzybobrania łatwo stracić orientację w terenie

Ekipa odnalazła drogę powrotną dopiero po kilkudziesięciu minutach, a całą sytuację obrócono w żart. Jednak nie zawsze może pójść tak gładko. We wrześniu br. niedaleko Tucholi w woj. kujawsko-pomorskim podczas grzybobrania zgubiła się seniorka ze Śląska, która przyjechała wraz z rodziną na Kujawy i Pomorze, by wypocząć.

Rodzina przez kilka godzin próbowała na własną rękę odnaleźć bliską. Po kobiecie nie było jednak śladu. 88-latka nie miała przy sobie telefonu komórkowego. Ostatecznie o zaginięciu powiadomiono policję, która znalazła kobietę półtorej godziny od zgłoszenia. Seniorka sama przyznała, że straciła orientację w terenie.

O czym pamiętać podczas grzybobrania?

To może spotkać każdego początkującego i wieloletniego grzybiarza! Idąc na grzybobranie nie tylko możemy stracić orientację. Łatwo jest paść także ofiarą kradzieży. Policja przypomina:

  • Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu;
  • Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym;
  • Kiedy rezygnujemy z grzybobrania, poinformujmy o tym osoby, z którymi jesteśmy, jak i kogoś z bliskich;
  • Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy;
  • Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację oraz możemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym;
  • Pamiętajmy, że elementy odblaskowe, czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej;
  • Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych;
  • Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu.
  • Zachowajmy środki ostrożności – ostrożnie z ogniem;
  • Udając się do lasu dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi, okna, pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei;
  • Nie pozostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów);
  • Nie nośmy ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia;
  • Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie;
  • Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia;
  • Stosujmy się do znaków i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu;
  • Jeśli zabłądzimy w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie.
Raport - Sylwester Tułajew
Listen on Spreaker.