Wojewoda zdecydował, że w Bydgoszczy miejskich radnych będzie mniej. Wiemy, dlaczego

i

Autor: UM Bydgoszcz

wiadomości

Wojewoda zdecydował, że w Bydgoszczy miejskich radnych będzie mniej. Wiemy, dlaczego

2023-11-22 15:02

Teraz w bydgoskiej radzie miasta jest 31 radnych. W kolejnej kadencji (2024-2029) ma ich być mniej. To decyzja wojewody kujawsko-pomorskiego, Mikołaja Bogdanowicza.

Kilka dni temu wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wydał zarządzenie dotyczące liczby radnych gmin i miast, rad powiatów i sejmiku województwa na nadchodzącą kadencję 2024-2029. Wynika z niego, że bydgoszczan na sesjach będzie po najbliższych wyborach samorządowych (odbędą się wiosną) reprezentowało mniej rajców i rajczyń niż dotychczas. Teraz w radzie miasta zasiada 31 osób, w następnej kadencji będzie ich 28. Skąd ta zmiana?

Liczba radnych miast i gmin jest ściśle powiązana z liczbą mieszkańców danej miejscowości, tak stanowią przepisy Kodeksu Wyborczego i ustawy o samorządzie gminnym. Ustala ją wojewoda po konsultacji z komisarzem wyborczym, ale właśnie na podstawie liczby mieszkańców w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Skąd wiadomo, ilu radnych powinno być w konkretnym mieście?

W skład rady wchodzi:

  • 15 radnych w gminach do 20 tys. osób;
  • 21 radnych w gminach do 50 tys. osób;
  • 23 radnych w gminach do 100 tys. osób;
  • 25 radnych w gminach do 200 tys. osób;
  • Na każde kolejne rozpoczęte 100 tys. mieszkańców przypada trzech dodatkowych radnych.

Kiedy w Bydgoszczy było ponad 300 tys. osób, mieliśmy 31 radnych. Teraz z informacji z CRK wynika, że liczba mieszkańców miasta wynosi 293 015 osób, a więc należy nam się 28 radnych.

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bydgoszczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE