artystki

W nowym „Znachorze” grają i śpiewają bydgoskie artystki. To wielki sukces zespołu Svahy! [GALERIA]

2023-10-17 14:51

W nowym „Znachorze” usłyszymy, jak bydgoszczanki śpiewają i grają m.in. na suce biłgorajskiej oraz lirze korbowej. Długo wybierały mazowieckie pieśni, które wybrzmią w scenach wyczekiwanego filmu. Svahy od razu zachwyciły reżysera. Nam, jeszcze przed telewizyjną premierą „Znachora”, opowiedziały, jak do tego wszystkiego doszło.

Zespół Svahy tworzą trzy silne kobiety o wyjątkowej energii: Małgorzata Żurańska-Wilkowska (śpiew, lira korbowa) z Bydgoszczy, Ewa Pater (suka biłgorajska, mandolina, gitara, śpiew) z Nakła nad Notecią i Patrycja Cywińska-Gacka (bęben obręczowy, śpiew) ze Studzienek. Wszystkie pochodzą z Bydgoszczy, wszystkie kochają muzykę Pałuk i Kujaw. W ich utworach słychać tradycję (i instrumenty, o których istnieniu wielu dawno zapomniało!), ale pobrzmiewa też nowoczesność. To ciekawe połączenie.

Pieśni mazowieckie w wykonaniu zespołu Svahy wybrzmią w soundtracku nowego „Znachora” 

  • Ostatnio zachwyciły publiczność klubu Stodoła, gdzie wystąpiły na 50. urodzinach Marii Peszek.
  • Dopiero co (dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszcz) ukazała się ich EPka „rozkiedyś”, a na niej: „O mój wianku lawendowy”, „Świeci miesiąc Świeci” oraz „Weź mnie, Jasieńku”.
  • Zabłysnęły też na prapremierze nowej wersji serialu „Znachor”. Były tam, bo trzy pieśni mazowieckie w ich wykonaniu wybrzmią w soundtracku tej produkcji.

Zapytaliśmy artystek, jak do tego doszło.

- Gramy na nietypowych instrumentach, zwłaszcza dla naszego regionu: bębnie obręczowym (on akurat jest najbardziej uniwersalny), lirze korbowej. Ja gram na suce biłgorajskiej, ale też na mandolinie i gitarze - mówi Ewa Pater.

- W naszym repertuarze są pieśni tradycyjne pochodzące z regionu Kujaw i Pałuk - mówi Patrycja Cywińska-Gacka. - Na potrzeby projektu „Znachor” zostałyśmy poproszone o wyszukanie najpiękniejszych pieśni z Mazowsza. Małgosia przez wiele godzin przekopywała archiwa, wyszukałyśmy  kilkanaście pieśni. Te propozycje przedstawiłyśmy Pawłowi Lucewiczowi, który skomponował muzykę do filmu. Wybrał cztery pieśni, trzy zostały nagrane i weszły do filmu - dodaje.

Bydgoskie artystki tworzą zespół Svahy dopiero półtora roku. Łączą muzyczną pasję z pracą zawodową, rodzinami, prywatnymi zainteresowaniami.  Nazwa kobiecego trio to nie przypadek, przywodzi na myśl dojrzałe, świadome siebie kobiety. Nawiązuje do wyrazów swatki, swachy, swaszki.

Svahy były na oficjalnej premierze „Znachora” w Teatrze Narodowym

Svahy były na oficjalnej premierze „Znachora” w Teatrze Narodowym. Wtedy pierwszy raz spotkały się z reżyserem, Michałem Gazdą. Wcześniej znały tylko jego reakcje na muzykę, jaką stworzyły. O jego zachwytach opowiadał im Paweł Lucewicz. Miały też okazję poznać aktorów i zobaczyć film. Jak mówią - jest wart uwagi. Wrażenie robią plenery, nowe spojrzenie na znaną historię. I oczywiście muzyka. Jak przyznają artystki: czują pewien niedosyt, bo tylko jedna z trzech pieśni została w produkcji w całości, pozostałe usłyszymy tylko we fragmentach. Ale za to jedna wybrzmiewa dwa razy - w wersji śpiewanej i instrumentalnej.

Bydgoskie artystki promują tradycyjną muzykę Kujaw i Pomorza

Artystki stawiają sobie za cel zainteresowanie ludzi muzyką ludową, zwłaszcza tą wywodzącą się z Kujaw i Pałuk. Koncertują dla dzieci, dorosłych, seniorów. Niebawem wyjeżdżają ze swoim repertuarem za granicę.

Kiedy premiera „Znachora” na Netfliksie? Kto zastąpi Annę Dymną i Jerzego Bińczyckiego?

  • Premiera trzeciej już ekranizacji powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza odbędzie się w serwisie Netfliks 27 września. 
  • Reżyserem najnowszego „Znachora” jest Michał Gazdę, muzykę skomponował Paweł Lucewicz. 
  • W rolę tytułowego bohatera wcielił się Leszek Lichota (w kultowej wersji z 1981 r. w reż. Jerzego Hoffmana grał go Jerzy Bińczycki), Marysię zagrała Maria Kowalska (poprzednio w tę rolę wcieliła się Anna Dymna).
Nowy "Znachor" bez słynnego cytatu Fronczewskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE