trojaczki

i

Autor: Szpital Miejski w Bydgoszczy/pexels

Wydarzenia

W Bydgoszczy urodziły się trojaczki. Gabrysia, Martynka i Julka ważyły 1,5 kg

2023-09-14 8:11

Według szacunków specjalistów, ciążą bliźniacza zdarza się raz na 89 przypadków ciąży pojedynczej. Trojaczki natomiast występują raz na 7921 ciąż. Dlatego też ten przypadek należy zaliczyć do tych niezwykłych. Siostry: Gabrysia, Martynka i Julka urodziły się w lipcu tego roku.

Na Oddział Intensywnej Terapii Noworodka Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy urodziły się trojaczki. Dziewczynki Gabrysia, Martyna i Julia przyszły na świat 14 lipca 2023 roku około godz. 9.47.

Jak zaznacza rzecznik szpitala – trojaczki urodziły się poprzez cesarskie cięcie i to już 33 tygodniu. Każda z dziewczynek ważyła 1,5 kg.

- Przez cały okres ciąży Pacjentką opiekował się również Personel Medyczny naszego Szpitala. Szczęśliwych Rodziców osobiście pożegnała Dyrekcja Szpitala, a Dyrektor Naczelna p. Anna Lewandowska odczytała list gratulacyjny w imieniu Prezydenta Miasta Bydgoszczy p. Rafała Bruskiego - mówi Anna Siwiec, rzeczniczka Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy.

Skąd się biorą ciąże mnogie?

Ciąża mnoga kilku jajowa powstaje poprzez zapłodnienie osobnych komórek jajowych przez oddzielne plemniki. Już na samym początku ciąży tworzą się:

  • 2 embriony – w przypadku ciąży bliźniaczej;
  • 3 embriony – w przypadku ciąży trojaczej,

które zagnieżdżają się w macicy.

Ciąża wielopłodowa (mnoga) jednojajowa rozpoczyna się natomiast od zapłodnienia jednej komórki jajowej przez jeden plemnik. Następnie ma miejsce podział pojedynczej zygoty na kilka embrionów – najczęściej dwa (ciąża bliźniacza).

W kolejnych tygodniach rozwija się ona jako osobne zarodki (o identycznym zestawie genów), a następnie płody.

Co ciekawe – na świecie ciąże bliźniacze występują raz na 89 ciąż. W Polsce dzieje się to trochę rzadziej – według statystyk – 1 na 100 ciąż.

Ciąże mnogie powstają w wyniku przypadku. Wpływu nie mają tutaj żadne czynniki zewnętrzne ani wewnętrzne. Ciąży bliźniaczej czy trojaczej nie da się zaplanować.

Naukowcy sugerują jednak, że tendencja do ciąży bliźniaczej jednojajowej może być dziedziczona w linii matczynej. Udało się natomiast udowodnić, że predyspozycja genetyczna do ciąż bliźniaczych istnieje, lecz – dwujajowych. Dziedziczona jest ona w linii matczynej, lecz tylko przez płeć żeńską.

IV Zlot Zabytkowych Szybowców - Czarna Góra - Litwinka 2023