wydarzenia

W Bydgoszczy stanął nowy pomnik. Odsłaniali go Magda Umer i Konstanty Przybora [GALERIA]

2023-06-07 8:59

Mały chłopiec o spokojnym wyrazie twarzy stoi boso na ogromnym kamieniu. Jest w krótkich spodenkach, ale bez koszulki. W rękach trzyma latawiec. Delikatnie się uśmiecha, jakby szykował się do beztroskiej zabawy. Ktoś taki raczej nie staje nam przed oczami, gdy myślimy: Jeremi Przybora. A on właśnie we wspomnieniach z dzieciństwa zachował Bydgoszcz. Dzięki pomnikowi bydgoszczanie nie będą kojarzyć artysty już tylko jako eleganckiego, starszego pana w cylindrze i z laską.

Odlana z brązu rzeźba małego, może dziewięcioletniego chłopca, stanęła przed Politechniką Bydgoską. Jej autorem jest dr Piotr Tołoczko z Wydziału Sztuk Projektowych PBŚ. Posąg o wysokości 140 cm usadowiony na dużym głazie ma upamiętniać okres dzieciństwa Jeremiego Przybory spędzony w Fordonie w majątku Miedzyń Wielki (między dzisiejszymi osiedlami Szybowników i Tatrzańskim), należącym niegdyś do rodziny Przyborów. Artysta przechowywał w pamięci ciepłe wspomnienia tego miejsca.

- Dziś, kiedy się oglądam na pięciolecie 1924-1929, Miedzyń jawi mi się w letnim słońcu, pogodnej panoramie barw, postaci nieba i obłoków, na których tle widzę wśród uśmiechów i okrzyków wzlatujące piłki, latawce i kółka sersa - opisywał Przybora po latach.

W jednym z wywiadów Jeremi Przybora wspominał także słynny fordoński dąb Napoleona oraz patefon, który zobaczył po raz pierwszy u swojego dziadka w Bydgoszczy. Mówił, że to urządzenie zmieniło jego życie.

  • Przybora miał dziewięć lat, kiedy przyjechał do Bydgoszczy.
  • Uczył się w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika (aktualnie II LO w Bydgoszczy).
  • Ćwiczył także w Bydgoskim Towarzystwie Wioślarskim.
  • W latach 1945-1948 pracował w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw, współtworzył cykl Pokrzywy nad Brdą.
  • W Fordonie jest też jego żywy pomnik - jego imieniem nazwano XV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego. Działa tam tez Kino Jeremi.

Osłonięciu rzeźby w kampusie Politechniki Bydgoskiej towarzyszyło puszczanie latawców oraz koncert piosenek Jeremiego Przybory w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Na uroczystości była przyjaciółka Przybory, Magda Umer i jego syn, Konstanty. Oboje chwalili pomysł takiego przedstawienia artysty.

Jest pomysł na to, by docelowo monument stanął gdzie indziej. Jan Kwiatoń, przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon chce, by w pobliżu ulic GOPR, Andersa i Pelplińskiej powstał skwer imienia Przybory. Pomnik miałby zostać tam przeniesiony.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE