Ten historyczny budynek został przebudowany w PRL-u

i

Autor: Łódzka Biblioteka Cyfrowa

wokół nas

Ten historyczny budynek został przebudowany w PRL-u. Obecnie znajduje się tu bydgoska uczelnia

2024-03-12 15:26

Ulica Mazowiecka, która łączy ulice Fredy i Pomorską, została wytyczona wraz z całą dzielnicą kolejową w połowie XIX wieku. W okresie międzywojennym na tym terenie funkcjonowały zakłady Galwana specjalizujące się w produkcji metaloporcelany i wyrobów metalowych. Obecnie budynek ten jest siedzibą Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Politechniki Bydgoskiej. W pobliżu właśnie przeprowadzany jest remont kamienicy.

Ulica Mazowiecka, łącząca ulice Fredy i Pomorską, została wyznaczona wraz z dzielnicą kolejową w połowie XIX wieku, kiedy to budowano dworzec kolejowy. W tej części Śródmieścia, w okolicy placu Piastowskiego, osiedlili się głównie pracownicy kolejowi, drobni urzędnicy, nauczyciele oraz robotnicy warsztatów kolejowych. Przed rokiem 1920, przy ulicy Mazowieckiej 28, mieściły się również koszary.

W okresie międzywojennym, zabudowania te pełniły funkcję zakładów Galwana, gdzie wytwarzano metaloporcelanę i wyroby metalowe. W okresie PRL-u zostały one zmodernizowane i rozbudowane. Obecnie, budynek ten stanowi siedzibę Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Politechniki Bydgoskiej.

Google street view

i

Autor: Google Street View

Ulica z historią zmienia się nie do poznania. Jak zwraca uwagę miasto, po realizacji zadań związanych z rozbudową kanalizacji deszczowej ulicę Mazowiecką czeka remont chodników. Obecnie trwa odtwarzanie jezdni.

Obecnie trwa renowacja kamienicy zlokalizowanej przy Mazowieckiej 23. Została ona wzniesiona około 1914 roku i ma kształt zbliżony do prostokąta, składając się z dwóch kondygnacji. Charakteryzuje się klasycystycznym stylem architektonicznym.

Kamienica

i

Autor: UM Bydgoszcz

W centrum budynku znajduje się przejazd bramny oraz główne wejście. Środkowa część kamienicy ozdobiona jest trójkątnym frontonem, a cała bryła budynku jest symetryczna, urozmaicona rozbudowanymi naczółkami nad oknami, gzymsami oraz półkolumnami.

Smacznie, sycąco i niedrogo - tak zjemy w restauracji przy kościele ojca Tadeusza Rydzyka