dworzec bydgoszcz

i

Autor: Dawid Piątkowski/Facebook

Tak zmienił się Dworzec Główny w Bydgoszczy na przestrzeni 150 lat [GALERIA]

2022-11-24 11:19

W 2015 roku odbyło się uroczyste otwarcie dworca Bydgoszcz Główna po gruntownym remoncie. Nowoczesny budynek nie przypomina już tego samego, co kiedyś. To jednak nie pierwsze zmiany, które zaszły w tym miejscu. Już w XIX wieku przystąpiono do rozbudowy gmachu, a przed I wojną – po wielkim pożarze, trzeba go było całkowicie odbudować. Tak zmienił się bydgoski dworzec na przestrzeni 150 lat. Zobacz galerię.

To obecnie jeden z największych dworców kolejowych w całej Polsce i zarazem największy w województwie. Bydgoszcz Główna została otwarta dla pasażerów w 1851 roku. Na przestrzeni wieków budynek zmienił się nie do poznania.

Pierwsza rozbudowa miała miejsce już po 10 latach od otwarcia dworca. Do budynku dobudowano wówczas masywne skrzydła zamkowe. Powstał taras zdobiony murkami i schodkami. W 1870 roku gmach stał się poczekalnią i restauracją dla podróżnych, a równolegle dobudowano budynek klasycznego dworca kolejowego.

Ruszył Bydgoski Jarmark Świąteczny

W 1910 roku w wyniku ogromnego pożaru, gmach dworca był odbudowywany przez 5 lat. Budynek stał się masywnym prostopadłościennym gmachem krytym dachem namiotowym. Na górze dachu umieszczono zegar, a po boku – zieleniec, który urozmaicono w 1926 roku.

Przedostatnia przebudowa dworca miała miejsce w latach 60-tych XX wieku. Oficjalne oddanie budynku do użytku nastąpiło w roku 1966, natomiast faktycznie prace trwały do roku 1972.

Tę formę dworca znamy wszyscy doskonale. Przerwała ona kilkadziesiąt lat. Dopiero w 2015 roku oddano do użytku nowy, całkowicie przebudowany, przeszklony budynek.

Zobacz, jak zmienił się bydgoski dworzec na przestrzeni 150 lat

Więcej zdjęć Bydgoszczy sprzed lat możecie zobaczyć na Facebookowym profilu: Bydgoszcz - Okruchy Przeszłości.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE