Straciła ponad 30 tysięcy złotych. Bydgoszczanka zaufała fałszywemu policjantowi!

2021-01-09 9:05 Lidia Rachwalska
Bydgoszczanka zaufała fałszywemu policjantowi!
Autor: sabinevanerp/CC0/pixabay.com

Mimo wielu apeli starsze osoby wciąż padają ofiarami oszustów. Coraz częściej też policjanci otrzymują zawiadomienia o oszustach matrymonialnych. Przestępcy podają się za „kochających” marynarzy i amerykańskich żołnierzy. W ten sposób wyłudzają od kobiet pieniądze.

W ubiegły czwartek (7.01) policjanci z Wyżyn otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa metodą na tzw. policjanta. Pieniądze straciła 71-latka.

Do kobiety zadzwonił oszust, który przedstawił się jako policjant. Poinformował, że kobieta musi przekazać mu swoje oszczędności w depozyt.

Straszył, że jeśli tego nie zrobi, to rzekomi oszuści zaciągną na nią kredyt w wysokości 200 tysięcy złotych i będzie musiała go spłacać.

- Wówczas przerażona kobieta poszła do banku i wzięła kredyt. Przez cały czas była instruowana przez telefon komórkowy, który miała przy sobie. Bydgoszczanka wzięła kredyt w banku na kwotę 33 tysięcy złotych. Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazała tzw. odbierakowi w umówionym miejscu, po wyjściu z placówki bankowej. Po pewnym czasie zorientowała się, że została oszukana – informuje Lidia Kowalska z KWP w Bydgoszczy.

Policjanci ostrzegają i przypominają, że nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie pieniędzy.

Funkcjonariusze otrzymują też zgłoszenia o oszustwach na tzw. marynarza, amerykańskiego żołnierza, czy lekarza na misji.

To oszuści, którzy najczęściej działają m.in. na portalach randkowych.

Wyszukują samotne kobiety i nawiązują z nimi bliższy kontakt.

Gdy relacja nabiera romantycznego charakteru, oszust przystępuje do działania i wyłudza od zakochanej kobiety pieniądze.

W ten sposób ostatnio oszukana została 67-letnia mieszkanka powiatu brodnickiego.

- Mieszkanka powiatu brodnickiego na znanym portalu społecznościowym poznała mężczyznę, który podawał się za marynarza pochodzącego z Hamburga. Mężczyzna przekonał niczego nieświadomą kobietę do swoich intencji matrymonialnych i poinformował, że przesłał pokrzywdzonej przesyłkę z zawartością 450 tys. funtów brytyjskich oraz drogocenną biżuterię, za którą pokrzywdzona miała uiścić opłatę. 67-letnia kobieta w kilku transzach uiściła opłatę na ponad 100 tys. złotych. Mężczyzna zerwał kontakt z pokrzywdzoną, a kobieta została bez pieniędzy- poinformowała Agnieszka Łukaszewska z KPP w Brodnicy.

Policja przypomina, że oszuści mają wiele profili na portalach społecznościowych i randkowych.

Zamieszczają tam fałszywe informacje, zdjęcia profilowe i zdjęcia domów. Wszystko po to, aby uśpić czujność swojej ofiary i zdobyć jej pieniądze.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Ptasia grypa w kujawsko-pomorskiem