inwestycje

Przetarg na prace na placu Wolnosci rostrzygnięty. Rafał Bruski: „To będzie prawdziwie dobra zmiana” [WIZUALIZACJA]

2023-11-20 15:10

Wiadomo już, ile zapłacimy za rewitalizację placu Wolności i kto wykona prace. Kwiaciarki zostają, to pewne, ale w nowych pawilonach. Ma być zielono i przestronnie. - To będzie prawdziwie dobra zmiana - zachwala prezydent miasta, Rafał Bruski.

Przetarg na rewitalizację placu Wolności w Bydgoszczy rozstrzygnięty

  • Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Strabag. W Bydgoszczy zbudowała już m.in. basen Aqua Fordon (to oni stoją też. m.in. za mostem drogowym gen. Elżbiety Zawadzkiej w Toruniu).
  • Prace będą kosztować 8,4 mln zł, będą objęte 7-letnią gwarancją.
  • Niebawem miasto podpisze umowę. Pierwszym krokiem do rewitalizacji była budowa podziemnego zbiornika na deszczówkę (powstał latem w miejscu, w którym wcześniej stały budki kwiaciarek).
  • Wszystkie prace zakończą się w 2025 roku.

Rafał Bruski: projekt nawiązuje do historii

- Plac Wolności przez wiele lat był jedną z wizytówek miasta – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Teraz, przy okazji zakończonych już prac przy kanalizacji, przywrócimy mu historyczny wygląd. Cieszę się, że powstał bardzo dobry projekt nawiązujący do historii, skonsultowany z ekspertami i nawiązujący do głosów mieszkańców. Od początku podkreślaliśmy, że zależy nam na zachowaniu handlu kwiatami, ale w eleganckich pawilonach i w tym zakresie też udało się wypracować dobre rozwiązanie. To będzie kolejna realna i oczekiwana zmiana w Salonie Bydgoszczy - dodaje.

A na profilu na Facebooku dorzuca: „To będzie prawdziwie dobra zmiana”.

Rewitalizacja przebiegnie etapowo. Na początek przebudowana zostanie część placu przed kościołem. Staną tam nowe estetyczne pawilony, w których sprzedawane będą kwiaty. Nowe pawilony (wg projektu Sylwii Zaremby) ma wyróżniać elegancka architektura dostosowana do charakteru placu. Urzędnicy podkreślają, że trakcie przygotowań do rewitalizacji byli w kontakcie z właścicielami kwiaciarni. Miasto zgodziło się wybudować pięć pawilonów na własny koszt. Ustalili już osobami prowadzącymi handel, które obiekty przez kogo będą dzierżawione.

Zmiany na placu Wolności. Usiądziemy na ławce i popatrzymy na zegar

Na placu stanie 27 nowych ławek z oparciami i trzy komplety stojaków na rowery. Od strony ul. Piotra Skargi zamontowane zostaną chowane słupki ograniczające wjazd na alejkę w kierunku ul. Gdańskiej. Przy pomniku staną maszty na flagi o bardziej historycznym wyglądzie. Specjalne kraty wokół drzew mają zapewnić wygodę pieszym oraz odpowiednie nawodnienie roślin. Przy pomniku stanie jeszcze na granitowym postumencie sferyczny zegar słoneczny. Również oświetlenie ma nawiązywać do historii. Od strony ulic dostawione zostaną 3 duże tak zwane bydgoskie pastorały. Wewnątrz placu stosowane będzie niższe oświetlenie parkowe. Łącznie będzie to 26 stylowych latarni. Zaprojektowano dodatkowo iluminację wybranych elementów na terenie placu:

  • frontowej elewacji kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła;
  • pomnika Wolności;
  • frontowej elewacji I Liceum Ogólnokształcącego;
  • wybranych drzew.

Zazieleni się na placu Wolności w Bydgoszczy

W projekcie są nasadzenia drzew, krzewów, traw i bylin, pnączy oraz cebul. Zostaną wybrane gatunki odporne na warunki miejskie, o małych wymaganiach glebowych i wilgotnościowych oraz dużych walorach dekoracyjnych. Dosadzone zostaną między innymi lipy. Kompozycje roślin mają składać się między innymi z formowanych żywopłotów, trzmielin, hortensji, róż, tawuł, kosodrzewin, traw ozdobnych. Sadzone mają być również cebule krokusów, tulipanów oraz cebulicy syberyjskiej.

Będą nowe nawierzchnie w rejonie placu Wolności, choć gdzieniegdzie tylko odnowione

Na placu, wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz na placu przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ul. Piotra Skargi powstanie taka sama nawierzchnia z płyt granitowych oraz opasek z kostki bazaltowej. Płyty będą układane w karo. Na jezdni, wzdłuż północnej pierzei, pozostanie kamienna kostka rzędowa (zostanie oczyszczona i ułożona na nowej podbudowie). W miejscach przejść dla pieszych zaprojektowano dodatkowo płytki ostrzegawcze i kierunkowe jako elementy informujące dla osób z niepełnosprawnościami. Te prace realizowane będą w ostatniej kolejności.

Ogólnopolski trening kalisteniki w Bydgoszczy