Ponad 12 mln. zł za odśnieżanie dróg w Bydgoszczy! Ile wyjdzie w tym roku?

2022-11-07 11:26
drogi
Autor: pixabay

Solarki są już gotowe a magazyny są wypełnione solą – informują bydgoscy drogowcy. Przygotowania do tegorocznej Akcji Zima zostały zakończone. W zeszłym roku przeznaczono na to rekordową sumę – około 12 mln złotych. Jak będzie w tym roku? Wszystko okaże się wkrótce.

Działania zimowego utrzymania rozpoczęły się 1 października a zakończa na koniec marca przyszłego roku. Zimowy czas to duże wyzwanie nie tylko dla służb drogowych ale teŻ dla kierowców i pieszych. Przygotowania do tegorocznej zimy rozpoczęły się już w okresie wakacyjnym, gdy przeprowadzaliśmy remonty i przebudowy wielu bydgoskich ulic. Prace nie tylko miały na celu poprawę bezpieczeństwa ale i lepsze odwodnienie samej drogi. Dodatkowo dzięki naprawom nawierzchni, nie będzie ona ulegała dalszemu niszczeniu, a brak kolein i spękań ułatwi przeprowadzać akcje odśnieżne.

Do podjęcia akcji zimowej na drogach mamy zakontraktowanych 14 pługosolarek. W przypadku bardzo ciężkich warunków pogodowych, na ulice może zostać wysłanych ponad 20 pojazdów odśnieżnych. W okresie zimowym do odśnieżania wykorzystywane mogą być też trzy równiarki.

W magazynach przygotowanych zostało już 120 ton soli, 20 ton chlorku wapnia oraz blisko 300 ton piasku.

Tak wygląda rosyjski ośrodek nad Zegrzem. Przejęły go Lasy Państwowe

Średnio w ciągu roku na akcję zimowego utrzymania bydgoskich ulic wydajemy ponad 6 milionów złotych, jednak w zeszłym roku drogowcy wydali razy więcej środków finansowych niż w latach poprzednich – 12 mln. Złotych.

Za tą kwotę można byłoby: doświetlić 150 przejść dla pieszych, utwardzić ażurami 40 ulic gruntowych, wybudować kilkadziesiąt nowych parkingów na osiedlach, utrzymać rower miejski przez 8 lat, wybudować kilka kilometrów dróg rowerowych albo poprawić bezpieczeństwo na blisko 100 bydgoskich ulicach.

W I standardzie utrzymania znajduje się blisko 350 kilometrów bydgoskich ulic, które odśnieżane są w pierwszej kolejności. W większości są to drogi krajowej i wojewódzkie. W tym standardzie odśnieżane będą od tego roku parkingi Park&Ride. W II standardzie są niektóre drogi gminne oraz trasy powiatowe i gruntowe Posypywanie solą, odbywa się jeszcze przed wystąpieniem opadów śniegu. Zakładamy, że zakontraktowany sprzęt jest w stanie przejechać wyznaczone trasy ciągu 4 godzin.

Informacja prasowa

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE