jajka

i

Autor: pixabay

Polskie jaja droższe od greckich i niemieckich. Ale, czy najdroższe w Europie? Mamy ranking

2023-02-27 21:56

Ceny jajek w Polsce to ostatnio głośny temat. Jeszcze w roku 2000 cena za 10 sztuk wynosiła 3,60 zł. Pod koniec grudnia ubiegłego roku było to już średnio 11,98 zł za paletę. Jak wyglądają ceny jaj w innych krajach? Czy te polskie kosztują więcej? Sprawdźmy!

Serwis Global Product Prices zrobił zestawienie cen poszczególnych produktów dostępnych na rynku spożywczym w różnych krajach świata. Dzięki temu można sprawdzić, ile średnio kosztuje dana rzecz za granicą.

Według przelicznika polskie jaja kosztowały w grudniu 2022 roku średnio 2,53 euro, czyli 11,98 zł. Ile kosztują w Niemczech? Otóż 2,46 euro czyli o 7 centów mniej. Warto jednak zwrócić uwagę, że zarobki u naszych zachodnich sąsiadów są jednak znacznie wyższe niż u nas.

Na 91 krajów uwzględnionych w zestawieniu, Polska zajmuje 43 miejsce pod względem ceny jajek (od najdroższych do najtańszych). Na pierwszym miejscu znalazła się Szwajcaria. Tam za paletę jaj zapłacimy 6,25 euro, czyli 29,56 zł. Za najniższą kwotę, bo za 17 centów, czyli ok 80 groszy, jaja zakupimy w Indonezji.

Dlaczego kot przymila się do podstawki na kubek

Jaja polskie są tańsze niż te w Szwajcarii, Norwegii, Australii, Bułgarii, Szwecji, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Japonii czy Kanadzie. Dla przykładu, w Anglii za 10 jaj zapłacimy średnio 3,3 funty, czyli 17,59 zł. To prawie dwa razy drożej niż u nas. Natomiast trochę bliżej – w Bułgarii zapłacimy jeszcze więcej, bo średnio 19,77 zł.

W jakich krajach jajka są tańsze niż w Polsce? Według zestawienia będzie to Grecja, Niemcy, Wietnam, Turcja, Chiny, Argentyna, Brazylia, Dania, Kolumbia, a także w 39 innych krajach uwzględnionych na liście.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE