Para łabędzi na Wyspie Młyńskiej doczekała się młodych. Kamera wszystko pokazała

i

Autor: UM Bydgoszcz

Bydgoskie Łabędzie

Para łabędzi na Wyspie Młyńskiej doczekała się młodych. Kamera wszystko pokazała

2023-06-09 8:51

Prezydent Rafał Bruski obwieścił radosną nowinę na Facebooku. Dodał od razu, że wyklucie się piskląt to dopiero pierwszy krok do sukcesu. Teraz ptaki potrzebują spokoju. Od tego zależy, czy maluchy przetrwają. Jak spisują się bydgoszczanie, którzy od maja podglądają życie łabędziej rodziny?

Pod koniec kwietnia para łabędzi zbudowała gniazdo na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Teren został ogrodzony i objęty monitoringiem, by ptakom dać spokój, a ludziom możliwość ich obserwowania. 6 czerwca bydgoszczanie mogli więc zauważyć, że z jaj wykluły się pierwsze pisklęta. Jaj było osiem, piskląt jest już sześć.

- Kochani, mamy dobre wieści! Na świecie powitaliśmy pierwsze potomstwo naszej bydgoskiej pary łabędzi - czytamy na facebookowym profilu Rafała Bruskiego. - Rodzice mogą być bardziej wrażliwi na obecność ludzi. W tym szczególnym czasie potrzebują bardzo dużo spokoju. Od tego zależy, czy maluchy przetrwają, bo to dopiero pierwszy krok do sukcesu. Pamiętajcie też, że nie można ich dokarmiać! Mocno trzymamy kciuki - napisał prezydent.

Głos w sprawie zabrał Dawid Kilon, bydgoski ornitolog, który od początku zaangażował się w to, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo łabędziom.

- Bydgoszczanie zdają egzamin. Wszyscy zachowują się bardzo cicho przy rodzicach i maluchach. Brawo Bydgoszcz i dziękuję w imieniu łabędzi za dotychczasową ochronę - mówi Dawid Kilon.

  • Łabędzica złożyła jaja w maju.
  • Pisklęta wykluły się po około miesiącu.
  • Gdy wyklują się wszystkie, rodzice wyprowadzą pisklęta na wodę i będzie je można podziwiać.
  • Potrzeba 3-4 miesięcy, by poderwały się do lotu.

To, co dzieje się u ptaków można obserwować dzięki transmisji online na żywo na kanale Youtube.

Monitoring pokazał, że bydgoszczanie są czujni i wrażliwi na los ptaków. W maju do naszej redakcji zwrócił się jeden z miłośników łabędzi, bo zauważył na nagraniu, że przy gnieździe pojawiło się nieznane mu zwierzę. Specjaliści wyjaśnili nam wtedy, że parze nic nie zagrażało.

Uratowali węża pod Bydgoszczą. Zwierzę wpadło w pułapkę
Para łabędzi na Wyspie Młyńskiej doczekała się młodych. Kamera wszystko pokazała

i

Autor: UM Bydgoszcz

- Niebawem dowiemy się, czy po wyprowadzeniu młodych na wodę, łabędzie będą nadal wracać do gniazda. Dlatego jego okolice nadal będą ogrodzone - informuje Bogna Rybacka, zastępczyni dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM, ogrodnik miasta.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE