pietraszak

i

Autor: Mirek Noworyta/Super Express

Nie żyje Leonard Pietraszak! Wybitny aktor filmowy i teatralny miał 86 lat

2023-02-01 15:12

Do naszej redakcji dotarły bardzo przykre informacje. W środę, 1 lutego bydgoski urząd miasta przekazał, że zmarł wybitny aktor filmowy i teatralny, Leonard Pietraszak. Honorowy Obywatel Bydgoszczy miał m.in. swój autograf przy ul. Długiej, a także drzewo nazwane jego imieniem. Pietraszak odszedł w wieku 86 lat.

Znany aktor filmowy i teatralny spędził swoje dzieciństwo w domu przy ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy, a następnie tuż po zakończeniu II wojny światowej – wraz z rodziną mieszkał w budynku przy ulicy Grunwaldzkiej. To tu również ukończył szkołę średnią.

Choć zaczynał swoją karierę jako bokser, to aktorstwo okazało się jego prawdziwą pasją. Po raz pierwszy zadebiutował w teatrze pod koniec lat 50-tych. W 1960 roku ukończył natomiast Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Aktor był zdobywcą m.in. Złotego Medalu Gloria Artis.

M. HORAŁA: DROGA DO ZWYCIĘSTWA PIS JEST OTWARTA

Leonard Pietraszak zdobył popularność i sławę dzięki wybitnym rolom teatralnym, a także filmowym, m.in. doktora Karola Stelmacha w „Czterdziestolatku”, Krzysztofa Dowgirda w serialu „Czarne chmury”, pułkownika Waredy  w "Karierze Nikodema Dyzmy", czy Gustawa Kramera w kultowych „Vabanku” i "Vabanku II".

Swój podpis w słynnej Bydgoskiej Alei Autografów przy ul. Długiej złożył w roku 2012. Sześć lat później odbierał natomiast tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy.

- Jestem szczęśliwy, że tak pięknie państwo mnie przyjęliście. To jest niesamowite. Takie odznaczenie długiej mojej drogi życiowej i zawodowej to zaszczyt – mówił.

W listopadzie zeszłego roku wybitny aktor skończył 86 lat. Leonard Pietraszak zostanie pochowany na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE