Odmienisz poprawie słowo kakao przez przypadki?

i

Autor: pixabay

quiz

Odmienisz poprawie słowo KAKAO przez przypadki? Rozwiąż szybki QUIZ językowy! Bijemy brawo za 7/10

2024-04-27 16:37

Odmiana prostych imion przez przypadki, na przykład Ania, Ani, Anię, może być łatwe. Jadnak, kiedy pojawiają się bardziej złożone wyrazy, wielu ludziom sprawia to trudność. Oto wyzwanie: 10 słów do odmiany. Czy uda Ci się zrobić to poprawnie? Wielu osobom nie udaje się uzyskać pełnej liczby punktów w tego rodzaju testach. Spróbuj swoich sił! Quiz znajdziesz poniżej.

Mianownik: kto, co? Dopełniacz: kogo, czego? Celownik: komu, czemu? I tak dalej...

Odmianę słów przez przypadki ćwiczyliśmy już na wczesnym etapie edukacji podczas lekcji języka polskiego. Większość odmian nie sprawia nam problemów w życiu codziennym. Istnieją jednak takie wyrazy, których zwyczajnie odmienić nie umiemy, choć myślimy, że robimy to poprawnie.

Według niektórych rankingów, nasz język znajduje się na piątym miejscu pod względem trudności językowej.Odpowiada za to seria zasad gramatycznych, a także przypadków. Warto zwrócić uwagę, że w języku angielskim, niemieckim czy francuskim rzeczowniki są czymś stałym i nie odmienia się ich. Dla przykładu weźmy pod lupę słowo "masło" (ang. i niem. butter). "There is no butter in the kitchen", "In der Küche gibt es keine Butter", a po polsku "W domu nie ma masł-a".

Spróbuj jednak umieścić słowo kakao w zdaniu "w domu nie ma..." - "kakaa", "kakao", a może "kakaua"?. Poniżej przedstawimy ci 10 słów, których odmiana nie należy do najprostszych. Pod każdym znajdują się dwie lub trzy propozycje odmiany wskazanego wyrazu. Twoim zadaniem będzie zaznaczyć- która jest prawidłowa. Poradzisz sobie? Rozwiąż nasz quiz.

Szybki quiz językowy. Spróbuj poprawnie odmienić 10 słów!

Pytanie 1 z 14
Czy w misce zostało jeszcze trochę kiślu lub kisielu?
Express Biedrzyckiej - Piotr ZGORZELSKI

Jak poprawnie odmienić nazwiska w języku polskim?

To sprawia Polakom wielu kłopotów. Odmienianie nazwisk w języku polskim może być trudne, ale zasady są dość jasne. Choć niektórzy twierdzą, że ich nazwiska się nie odmienia, ogólne zalecenia dotyczące odmiany polskich nazwisk wskazują jednak, że nie mają oni racji - zawsze należy to robić. Należy to robić zgodnie z zasadami odmiany rzeczowników i przymiotników. To oznacza, że nazwiska w formie rzeczownikowej odmieniają się jak rzeczowniki, a te w formie przymiotnikowej - jak przymiotniki.

Przykładem będzie:

  • grupa nazwisk o odmianie rzeczownikowej: Kowal, Kocioł, Gil, Nowak

Mianownik: Nowak, Dopełniacz: Nowaka, Celownik: Nowakowi, Biernik: Nowaka, Narzędnik: Nowakiem, Miejscownik: Nowaku, Wołacz: Nowaku

  • grupa nazwisk o odmianie przymiotnikowej: Cichy, Małolepszy, Sadowy, Mały

Mianownik: Małolepszy, Dopełniacz: Małolepszego, Celownik: Małolepszemu, Biernik: Małolepszego, Narzędnik: z Małolepszym, Miejscownik: o Małolepszym, Wołacz: Małolepszy