Najkrótszy dzień roku 2023. Kiedy wypada przesilenie zimowe?

2023-01-13 7:55
księżyc
Autor: pixabay

Po zmianie czasu z letniego na zimowy dzień staje się coraz krótszy. Jeszcze w listopadzie słońce zachodziło po godz. 16.00. Natomiast w grudniu działo się to już po 15.00. Obecnie mamy styczeń, a na zewnątrz późnym popołudniem cały czas ciemno. Kiedy nastąpi przesilenie zimowe w 2023 roku i Ile będzie trwał dzień? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Kiedy jest najkrótszy dzień w roku?

Najkrótszy dzień w roku ma różne daty. W 2022, tak jak i w 2021, miał on miejsce 21 grudnia – czyli dokładnie w tym samym terminie, kiedy zaczęła się astronomiczna zima. Najkrótszy dzień w roku niesie za sobą dodatkowe konsekwencje - 21 grudnia wypadła również najdłuższa noc w roku.

Kiedy jest przesilenie zimowe 2023?

Za przesilenie zimowe uznaje się moment, w którym słońce zajmuje miejsce w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Jest to także początek astronomicznej zimy i najkrótszy dzień w roku, więc w minionym roku również przeżyliśmy je 22 grudnia. W 2023 roku, najkrótszy dzień będzie miał już miejsce 22 grudnia - w piątek.

Ile trwa najkrótszy dzień 2022 roku? Ile godzin ma najdłuższa noc w roku?

Długość najkrótszego dnia liczy się od wschodu do zachodu Słońca. Różniła się ona nieco w zależności od regionu Polski. Przykładowo:

  • w Jastrzębiej Górze (północ Polski) słońce wzeszło o 08:08 i zaszło o 15:20, czyli najkrótszy dzień trwał 7 godzin i 12 minut, a najdłuższa noc 16 godzin i 48 minut
  • w Ustrzykach Górnych (południe Polski) słońce wzeszło o 07:20 i zaszło o 15:32, czyli najkrótszy dzień trwał 8 godzin i 12 minut, a najdłuższa noc 15 godzin i 48 minut

Średnio jednak dzień trwał ok. 7 i pół godziny - najkrócej nad morzem, a najdłużej w górach. Co za tym idzie, najdłuższa noc w roku trwała około 16,5 godziny!

Co ciekawe, w dwa poprzednie lata najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku również wypadały 21 grudnia. Dopiero w przyszłym roku – 2023 – najkrótszy dzień będzie miał miejsce 22 grudnia.

Najkrótszy i najdłuższy dzień w roku. O której godzinie mamy wschód i zachód słońca?

Najdłuższy dzień w roku miał miejsce w czerwcu. Dzień trwał wówczas 17 godzin. Było to tak zwane przesilenie letnie. W czerwcu tego roku słońce wschodziło w okolicy godziny 4:18, a zachodziło ok. 20:49.

Słońce najdłużej utrzymywało się natomiast w lipcu. Zachód słońca miał miejsce w okolicy godz. 21.02. W listopadzie (po zmianie czasu z letniego na zimowy) słońce zachodziło już około godziny 16.09, a wchodziło około godz. 6.28.

W grudniu natomiast słońce wschodzi ok. godziny 7.20, a zachodzi - uwaga… już o 15.29.

Ile jest najkrótszych dni w roku?

Najkrótszy dzień w roku roku, jest wyłącznie jeden. Tak jak już wspomnieliśmy, ma on jednak różne daty. Dlaczego tak jest? Dzieje się to z powodu długości roku słonecznego. Jest to około 365 dni, 5 godzin i 49 minut.

Policjanci eskortowali jelenia w drodze do lasu

Czym jest przesilenie zimowe?

Przesilenie zimowe, w tradycji słowiańskiej było wesołym świętem ku czci "odradzającego się" Słońca i zwycięstwa światła nad ciemnością. Tego dnia obchodzono Szczodre Gody zwane również Szczodruszką.

Następnie, datę tę w czasach obowiązywania kalendarza juliańskiego przeniesiono na 25 grudnia. Zapożyczyli ją chrześcijanie, umownie ustanawiając, że będzie to dzień upamiętniający urodziny Chrystusa.

Pierwsi Chrześcijanie nie przywiązywali większej wagi do ustalenia najważniejszych dat z życia Jezusa. Dopiero później przejęli oni święto przesilenia zimowego, które było obrzędem pogańskim, dodając tej dacie chrześcijańskiej otoczki. Dzień 25 grudnia stał się zatem dniem Bożego Narodzenia.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE