Kino

Te produkcje filmowe oficjalnie potępił Kościół. To najbardziej antykatolickie filmy wszech czasów

2024-03-05 21:52

Kościół katolicki nie może pozostać obojętny wobec licznych produkcji filmowych z Hollywoodu i Europy, zwłaszcza jeśli niektóre z nich jawią się jako sprzeczne z jego naukami. Inne z kolei prezentują wątki poboczne, które malują Kościół w negatywnym świetle lub - według wiernych - promują antychrześcijańskie zachowania. Niektóre z tych produkcji, o których zaraz przeczytasz, są powszechnie znane. Niemniej jednak nie zdawałeś sobie sprawy, że zostały one oficjalnie potępione przez Watykan lub inne grupy wyznaniowe. Szczegóły w naszej galerii.

Profanacja symboli religijnych, społeczeństwo kościelne jako zamknięta grupa agresywna w stosunku do ludzi z zewnątrz, a także sekrety Wspólnoty. Takie motywy niejednokrotnie pojawiały się już w filmach. I choć wielu z widzów nie zwróciło na nie uwagi, bardzo nie spodobały się one Kościołowi. W niektórych przypadkach produkcje zostały potępione przez sam Watykan czy Jana Pawła II.

Wielu z nas pamięta, z jakim echem spotkały się powieści J.K. Rowling, a także jej filmowe adaptacje o Harrym Potterze. Jak zaznaczali katoliccy społecznicy oraz niektórzy księża i biskupi - ich zdaniem seria uderza w wiarę chrześcijańską, promuje satanizm i - jak wskazał konserwatywny dr. Stanisław Krajski - mogą prowadzić do szkody duchowej człowieka.

Harry Potter to jednak tylko igła w stogu siana. To pozycja wyłącznie skrytykowana. Na przestrzeni lat powstały jednak takie produkcje, które katolickie grono (lub nawet sam Watykan) oficjalnie potępili. Oto ekranizacje, które zostały uznane za najbardziej antykatolickie filmy wszech czasów. Niektóre tytuły mogą zaskakiwać.

Pozycje wraz z opisami znajdziesz w naszej galerii.

44-latek okradł kościół! Wśród łupów Pismo Święte i szata liturgiczna