finanse

i

Autor: pexels

Na czym oszczędzamy?

Na tych rzeczach oszczędzają Polacy. Stracili już 300 mld zł oszczędności

2023-04-05 8:00

Jak przekazał 21 marca 2023 roku na antenie TVN24 były prezes NBP, prof. Marek Belka, w dobie galopującej inflacji Polacy stracili już 300 mld zł oszczędności! W lutym wyniosła ona 18,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym odczytem od grudnia 1996 roku – podaje portal money.pl. Jak Polacy radzą sobie z szalejącymi cenami? Głównie oszczędzają na dwóch rzeczach. Szczegóły poniżej.

Na czum najczęściej oszczędzają Polacy? Głównie na te dwie rzeczy wydają mniej pieniędzy

Jak wynika z badania Tutore Poland - już 83% Polaków przyznaje, że z powodu inflacji i przez kryzys gospodarczy muszą zaciskać pasa. Obecnie zrezygnowali już z dwóch wydatków. Nie kupują nowych ubrań, a także nie wydają pieniędzy na rozrywkę.

Aż 86% kobiet i 79% mężczyzn zdeklarowało, że z powodu inflacji musieli ograniczyć swoje wydatki. Najczęściej oszczędzają osoby z wykształceniem wyższym – było to 87% badanych. Oszczędza też 81% osób z wykształceniem średnim i i 80% z podstawowym.

24% respondentów oszczędza na nowych ubraniach – nie kupuje ich. Natomiast 21% ogranicza wydatki na rozrywkę: kupno książek, biletów do kina czy teatru. Wydatki na podróże ogranicza 18% badanych, a 16% na elektronikę i gadżety.

Jak wynika z badania – 8% badanych oszczędza na jedzeniu, a 5% - na kosmetykach. 66% respondentów zaznaczyło, że przestało chodzić do restauracji i zaczęło gotować w domu. 53% oszczędza wodę i energię, a 43% planuje swoje wydatki z wyprzedzeniem.

Szkoła budowania #2

Częściej robimy zakupy w internecie i na wyprzedażach

Zyskały również sklepy online. Na taką formę zakupów decyduje się 48% respondentów, gdyż tak – jak zaznaczyli – jest taniej. Z badania wynika też, że ponad połowa Polaków (51%) kupuje głównie na wyprzedażach.

Nie żałujemy jednak pieniędzy na edukację. Wydatki z nią związane ogranicza 25% respondentów a 53% nie oszczędza na niej wcale. Przy czym – warto zaznaczyć – na edukacji nie zamierza oszczędzać również 60% grupy z wykształceniem wyższym.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE