egipt

i

Autor: pexels

Film

Muzyka starożytnego Egiptu. Czy to ta, którą słyszymy w filmach i grach?

2023-04-05 7:56

Motyw starożytnego Egiptu pojawia się w niejednym filmie, serialu, a także grach komputerowych. Oprócz piramid, palm i żółtego piasku obowiązkowo musi pojawić się ścieżka dźwiękowa. Charakterystyczna. Już po pierwszych dźwiękach wiemy, że mamy do czynienia ze starożytnym Egiptem – udowodnimy to i pokażemy wam kilka przykładów do odsłuchania. Pytanie – skąd wiemy, że takiej muzyki słuchano w starożytności? Otóż – nie wiemy! Nie zachowały się żadne nuty z tamtego okresu! Ktoś taką kiedyś wymyślił tworząc film, a reszta zaczęła powtarzać i tak się już się przyjęło. Szczegóły poniżej.

W 2022 roku do kin wchodzi oczekiwana i kilkukrotnie przekładana adaptacja powieści Agathy Christie pt. „Śmierć na Nilu”. Soundtrack do filmu stworzył Patrick Doyle i zrobił to tak perfekcyjnie, że już po pierwszych dźwiękach wiemy, że mamy do czynienia z Egiptem. Zobaczcie sami.

To jeden z wielu przykładów. Pod spodem znajdziecie natomiast ścieżkę dźwiękową z Asterixa i Obelixa: Misja Kleopatra. Film powstał prawie 20 lat wcześniej, a motywem przewodnim jest także Egipt. Soundtrack od razu przenosi nas do starożytności. Już po pierwszych dźwiękach mamy przed oczami piramidy, grobowce, mumie i palmy. Sprawdźcie sami!

Teraz najważniejsze pytanie! Czy takiej muzyki słuchano w tamtych czasach? Skądś musiała się ona pojawić. We wszystkich filmach, serialach i grach komputerowych, w których pojawia się Egipt słyszymy podobne brzmienie, które od razu jest dla nas sygnałem – przenosimy się teraz do Egiptu.

Wystarczy obejrzeć fragment filmu dla dzieci pt. „Merida Waleczna”, a na podstawie soundtracku wiemy, że mamy do czynienia z dawną Szkocją lub Irlandią. Muzyka jest bowiem niezwykle charakterystyczna i takich dźwięków właśnie słuchano w tamtych czasach. Podobną rzecz zauważymy w filmach przedstawiających wydarzenia sprzed II wojny światowej. Ścieżka dźwiękowa jest mocno wzorowana na muzyce odpowiadającej tamtemu okresowi.

A. DZIAMBOR: PIS FUNKCJONUJE NA PAŃSTWIE JAK SZARAŃCZA

Zupełnie inna kwestia ma miejsce w przypadku filmów o starożytności lub zwyczajnie – o Egipcie, gdzie widzimy grobowce i piramidy. Czy ówczesna ludność słuchała i grała właśnie takie dźwięki? Otóż – nie mamy pojęcia.

Pierwsze zachowane nuty pochodzą ze średniowiecza. Zapiski linii melodycznej pojawiły się dopiero przed VIII wiekiem naszej ery. Natomiast w kwestii starożytnych melodii – wiemy tylko, jakich instrumentów używano, a także, gdzie na nich grano. Muzyka była uprawiana w świątyniach, praktykowane były idiofony i tańce magiczne. Używano lir, harf, metalowych trąbek, kitar czy membranofonów.

I teraz najważniejsza kwestia! W ścieżkach dźwiękowych, które przedstawiane są nam jako egipskie, starożytne nie pojawia się ani harfa, ani lira. W niektórych fragmentach możemy co najwyżej usłyszeć flet.

Specjalnie wybrałem dla was na początku ścieżkę ze „Śmierci na Nilu”. Jest ona idealna, by przedstawić nam - widzom Egipt, piramidy czy grobowce. Po usłyszeniu pierwszych dźwięków mamy już w głowie obraz zachodzącego słońca odbijającego się od tafli wody na Nilu. Zwróć jednak uwagę, że muzyka grana jest na skrzypcach! Te natomiast nie pasują do Egiptu. Co więcej – jeśli muzyka ta ma odpowiadać melodii ze starożytności, należy wręcz podkreślić, że tego instrumentu nie znano! Najstarsze skrzypce zostały wykonane w ok. 1560 roku w Cremoni.

Starożytną muzykę – lecz wymyśloną możemy usłyszeć już w 1963 roku w filmie „Kleopatra” z Elizabeth Taylor w roli głównej.

Ścieżka jest jednak trochę inna niż obecnie, lecz słychać w niej charakterystyczne motywy. Obecnie jest nowocześniej, lecz nadal podobnie. To jednak tylko ewidentny dowód, że właśnie na nich oparto brzmienie starożytnych melodii.

Nie wiemy, w którym dokładnie momencie uznano, że takie brzmienie odpowiada starożytności, a także na podstawie czego tak uznano. Wiadomo jednak, że tak umownie zostało to przyjęte, a producenci filmów, seriali i gier wykorzystują charakterystyczny motyw muzyczny, by przenieść nas kilka tysięcy lat wstecz.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE