David Reimer

i

Autor: YouTube/screen

Sprawa John/Joan

Mroczna tajemnica bliźniaków Reimerów. Rodzice przez lata wmawiali mu, że jest dziewczynką

2024-04-27 16:41

Był to eksperyment pewnego lekarza, który nigdy nie został pociągnięty do odpowiedzialności za swoje brutalne badania. Podczas operacji obrzezania jednego z bliźniaków Reimerów - Briana, doszło do przypadkowego uszkodzenia genitaliów. Seksuolog John Money przekonał rodziców, żeby wychowywali chłopca jako dziewczynkę - od tego momentu nazwaną Brendą. Przez całe życie Brenda czuła, że coś jest nie tak, ale nie wiedziała, że stała się przedmiotem eksperymentu. W końcu odkryła prawdę o sobie. Cała historia zakończyła się jednak tragedią dla całej rodziny m.in. pobytem w psychiatryku, samobójstwem i zgonem w wyniku przedawkowania leków.

Rok 1966 i eksperyment: przypadek Bruce’a. To wtedy rozpoczął się horror rodziny Reimerów

W 1966 roku w szpitalu w Winnipeg w Kanadzie doszło do tragedii. Do placówki przyjechało małżeństwo Reimerów z niemowlętami – bliźniętami. U obu chłopców wykryto stulejkę, a medycy zalecili obrzezanie. Pierwszy „pod nóż” trafił Bruce. W trakcie zabiegu chłopcu obcięto przez przypadek całe przyrodzenie. Obrzezanie drugiego z chłopców – Briana natychmiast odwołano.

Zrozpaczonym rodzicom przekazano informację, że jeden z ich synów nigdy nie będzie miał dzieci, nie będzie mógł rozpocząć życia seksualnego. Prawdopodobnie nigdy się nie ożeni, a jego męskość leży pod znakiem zapytania.

Wówczas na scenę wkroczył John Money, psycholog i seksuolog, który dzięki chłopcu stał się znany na całym świecie jako jeden z ważniejszych twórców teorii tożsamości płciowej.

Money prowadził już wcześniej badania nad identyfikacją płciową i przekonał Janet i Rona Reimerów, że tożsamość seksualna nie wynika tylko z samej biologii, a jest elastyczna i kształtuje się do drugiego roku życia. Jeśli dziecko będzie przekonane, że jest dziewczynką, będzie ubierane w sukienki, bawiło się lalkami i przebywało z innymi dziewczynkami – wyrośnie na kobietę i będzie czuć się kobietą.

Money wmówił rodzicom, że skoro Bruce startuje jako mężczyzna z przegranej pozycji, będzie dla niego lepiej jeśli już teraz przybierze płeć piękną. Tak rozpoczął się „eksperyment: przypadek Bruce’a”, który – jak się okazało po latach – zniszczył nie tylko samych bliźniaków, ale całą rodzinę Reimerów.

Transformacja Briana w Brendę rozpoczęta. Chłopiec trafił pod nóż

Chłopca wykastrowano i z pomocą medycyny estetycznej uformowano mu waginę. Od teraz bliźnięta Reimer to nie Bruce i Brian a Brian i Brenda – brat i siostra. Bliźniaczka regularnie spotykała się z seksuologiem, przyjmowała nieświadomie żeńskie hormony. Jednak już jako mała dziewczynka preferowała chłopięce zabawki, wolała bawić się z rówieśnikami płci męskiej.

Efekt był niestety odwrotny. Nastoletnia Brenda czuła, że coś jest z nią nie tak. Czuła się niekompletna i widziała w sobie wiele męskich cech. Zauważyli to również rówieśnicy, którzy zabraniali jej załatwiać się w damskiej toalecie.

Dramatyczne sesje psychoterapeutyczne z Brianem i Brendą. Lekarz kazał oglądać im robić obrzydliwe rzeczy

Brenda opowiadała podczas sesji doktorowi Moneyowi o swoich wątpliwościach i o tym, że czuje pociąg seksualny do dziewcząt. Tylko medyk i jej rodzice znali prawdę. Nikt jej jednak o tym nie poinformował, a sam lekarz po każdej sesji tworzył fałszywy raport, który miał rzekomo potwierdzać sukces jego eksperymentu, że nieświadoma swojej biologicznej płci dziewczyna przyjęła swoją wyznaczoną rolę płciową i charakteryzuje się wyłącznie cechami kobiety.

Money wiedział jednak, że to co widnieje na papierze tak naprawdę nie pokrywa się z rzeczywistością. Żeby to odmienić, dołączył do eksperymentu brata bliźniaka. Brenda i Brian mieli już wspólne, regularne wizyty u psychologa, doktora Moneya. Podczas tych sesji zmuszał on bliźnięta do badania nawzajem swoich nagich ciał, a także do symulowania stosunków płciowych w różnych pozycjach. W wyniku obrzydliwych sesji ucierpiał drugi z bliźniąt. Brian zaczął cierpieć na depresję.

Regularnych wizyt miała także dosyć Brenda. W wieku 13 lat zagroziła, że jeśli po raz kolejny będzie musiała uczestniczyć w sesjach z seksuologiem – popełni samobójstwo. Wystraszeni rodzice przestali przywozić bliźnięta do Johna Moneya.

Brenda po latach poznaje druzgocącą prawdę o eksperymencie Johna Moneya

Dwa lata po zaprzestaniu wizyt u doktora Moneya, borykająca się z problemami tożsamości płciowej Brenda dowiedziała się prawdy o sobie. Ojciec wyznał 15-latce wszystko. Choć chłopiec – bo taką tożsamość postanowił zachować – poczuł zawód, rozczarowanie rodzicami, lekarzami, odetchnął także z ulgą. Wiedział, że to koniec z Brendą i nieszczęśliwym życiem.

Odkrył również książki doktora Moneya, które wydał w latach 70. Choć obiekty badań, czyli on i jego brat bliźniak, były anonimowe, Bruce zauważył, jak bardzo seksuolog zakrzywił rzeczywistość, a opisane eksperymenty to zwykły stek bzdur.

Książka "Sprawa John/Joan". Eksperyment Johna Moneya nad tożsamością płciową cytowany w publikacjach naukowych

Książka, którą opisał John Money istnieje do dziś. Jej nazwa to „Sprawa John/Joan” (zmienione imiona bohatera – obiektu badania). Lekarz zanotował, że od momentu gdy John przyjął imię Joan, zaczął wykazywać preferencje związane z noszeniem sukienek, towarzystwem dziewcząt oraz był bardziej skłonny do dbałości o czystość niż jego brat. Ponadto, z dumą pielęgnował swoje długie włosy, pomagał rodzicom w obowiązkach domowych i całkowicie przystosował się do życia jako dziewczynka.

Teorie Moneya na przykładzie John/Joan były cytowane w publikacjach naukowych jako żywy dowód na to, że tożsamość płciową można ukształtować od zera.

Dorosły Bruce ujawnił, że to on jest bohaterem książki „Sprawa John/Joan”. Zrugał doktora

Davi Reimer

i

Autor: YouTube/screen

W 2000 roku John Colapinto wydał książkę opisującą życie Davida Reimera. David urodzony jako Bruce, przemianowany na Brendę do piętnastego roku życia, przekazał światu, że to on jest bohaterem książki „Sprawa John/Joan” i obiektem eksperymentów Johna Moneya.

34-latek (wówczas), przybrał imię David a nie – tak jak po narodzinach - Bruce, ponieważ nie chciał mieć nic wspólnego ze swoją przeszłością. To imię wybrał ze względu na biblijnego Dawida, który pokonał Goliata. Takim właśnie się poczuł.

Przeszedł amputację piersi, zaczął zażywać testosteron i dołożył wiele starań, by z powrotem odzyskać swoją biologiczną płeć. Przeszedł on również rekonstrukcję penisa, dzięki czemu mógł rozpocząć życie seksualne.

To jednak był dla niego dopiero początek, ponieważ traumy, które zafundowało mu nastoletnie życie sterowane przez „lekarza potwora”, musiał jeszcze leczyć latami u wielu specjalistów. W wieku 18 lat mężczyzna przeżył swój pierwszy stosunek z kobietą, a w wieku 25 lat ożenił się i stworzył rodzinę. Małżeństwo adoptowało trójkę dzieci (David był bezpłodny przez kastrację, którą przeszedł jako niemowlę).

Eksperyment Moneya zniszczył całą rodzinę. Obaj bliźniacy nie żyją

Jego żona – Jane od początku znała jego przeszłość i wspierała go w leczeniu traum – i to nie tylko z dzieciństwa! Na przestrzeni lat pojawiły się nowe. Niedługo po tym, jak 15-letni David (wówczas Brenda) dowiedział się prawdy o sobie, jego matka załamała się i trafiła do zakładu psychiatrycznego. Ojciec również przeszedł załamanie nerwowe, jednak zamiast leków przyjmował alkohol, od którego się uzależnił.

Sam David, zanim otrzymał pomoc psychiatrów próbował popełnić samobójstwo. W wieku lat 16 lat pierwszą próbę samobójczą miał także Brian, jego brat bliźniak. Trauma, jaką zafundował mu seksuolog podczas obscenicznych sesji z „siostrą” spowodowała, że nie mógł skupić się na nauce i rzucił szkołę. Ożenił się w wieku 18 lat, a dwa lata później już się rozwiódł.

Całe życie czuł się winny tragicznej historii brata. Był przekonany, że w przeszłości mógł przerwać obrzydliwe sesje i tym samym skrócić eksperyment, dzięki czemu David szybciej doszedłby do siebie i nie próbował popełnić samobójstwa, a matka nie trafiłaby do zakładu zamkniętego.

Kiedy David Reimer opowiedział prawdę o sobie całemu światu, zaczął być sławny i rozpoznawalny. Występował w programach m.in. u Opry Winfrey.

Wraz z mamą, która po wielu terapiach stanęła na nogi, powtarzali w mediach, że ważne jest, by mówić o tej sprawie. Z książek Moneya wynikało, że podobną krzywdę na przestrzeni lat zafundował też innym dzieciom. David i jego matka działali, by następnych ofiar tego eksperymentu nie było już nigdy więcej.

Występy w mediach, odtajnienie nazwisk i przedstawienie rodziny źle wpłynęło na Briana, brata bliźniaka Davida. W 2002 roku, dwa lata po wydaniu książki, mężczyzna zmarł w wyniku przedawkowania antydepresantów i alkoholu.

David nigdy nie podniósł się po śmierci brata. Czuł się winny, a jego wszystkie traumy powoli zaczęły wracać. W 2004 roku mężczyzna popełnił samobójstwo. Miał 38 lat. John Money nigdy nie odpowiedział za krzywdy i tortury, jakie zafundował niewinnym dzieciom. Do końca życia był szanowanym naukowcem. Zmarł w 2006 roku, dwa lata po śmierci Davida.

Źródło: Onet.pl

Od "Złotopolskich" do "Na dobre i na złe". Tak na przestrzeni lat zmieniał się Tomasz Ciachorowski