Toaleta

i

Autor: byrev/CC0/pixabay.com

Jaką historię mają toalety? Bydgoszczanie dowiedzą się tego w muzeum [AUDIO]

2020-05-08 12:17

Jaką historię mają… toalety? W Bydgoszczy opowiedzą o tym przewodnicy. Muzeum Mydła i Historii Brudu szykuje Toaletową Noc Muzeów.

To pierwsze takie wydarzenie w Polsce. Muzeum Mydła i Historii Brudu szykuje nietypowe zwiedzanie. Będzie między innymi o początkach kanalizacji czy nocnikach sprzed wieków.

Goście przejdą wspólnie przez kilka tysięcy lat historii toalet. Usłyszą wiele ciekawych informacje, między innymi, że mniej więcej w trzecim tysiącleciu przed naszą erą zaczęły się tworzyć pierwsze zalążki kanalizacji, czyli prymitywne odpływy ściekowe. Budowane były pod kątem, tak by nieczystości mogły swobodnie spływać… najczęściej na ulicę. Nocniki wykonywane były z różnych materiałów, przybierały również różne formy ornamentyki (były również w najprzeróżniejszy sposób zdobione). Dzięki temu na przykład nocnik w kwiatki, z wypisanym wewnątrz poematem miłosnym mógł służyć jako prezent dla wybranki serca, kiedy chcemy okazać jej jak wielkim uczuciem ją darzymy. Forma takiego zdobnictwa sprawiała, że takie nocniki były używane również jako naczynia codziennego użytku na przykład jako wazy do zupy.

- Jak wiemy, Noc Muzeów została przełożona, ale my nie chcemy wszystkiego przekładać. Można u nas uczestniczyć właśnie w takiej nocy. To będzie zwiedzanie muzeum, nie całego, tylko historii toalet. Będzie można to zrobić online. Właśnie kręcimy film, który opowiada o historii toalet - mówi Waldemar Bujny z Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy.

Na miejscu będzie można stworzyć też sole kąpielowe. Kilka tysięcy lat historii toalet 16 maja – na żywo i w internecie.

O nietypowym zwiedzaniu opowiada Waldemar Bujny z Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy: