Historia

Tak się zmieniła ul. Mostowa na przestrzeni stu lat. Kiedyś jeździł tędy tramwaj. Dziś nie wjadą tu już samochody

2024-04-27 16:42

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Bydgoszczy, łączący oba brzegi rzeki Brdy wzdłuż ulicy Mostowej. Na przestrzeni lat był świadkiem wielu zmian - od przejazdu dorożek, przez tramwaje, aż do obecnych czasów, kiedy nie ma już możliwości przejazdu samochodem. Zobacz historię mostu przy ul. Mostowej na zdjęciach od początku XX wieku, przez okres II wojny światowej, PRL, lata 90. aż po współczesność.

To najstarszy obiekt mostowy w Bydgoszczy. Powstał jeszcze w XIII wieku. Był burzony, ale odbudowywany na nowo. Dla przykładu, w 1902 roku wzniesiono tu stalowy Most Teatralny, osadzony na ceglanych przyczółkach i trzech granitowych filarach, ozdobionych kutymi, żeliwnymi balustradami. Na środku mostu znajdował się tor tramwajowy. Taka konstrukcja przetrwała do 1939 roku.

Tuż obok znajdował się przepiękny teatr miejski (który znajdziecie na zdjęciach w naszej galerii). Wybudowany pod koniec XIX wieku budynek sąsiadujący z ulicą Focha znajdował się na Placu Teatralnym do 1946 roku, gdzie w czasie II wojny światowej teatr objęli w posiadanie niemieccy aktorzy z Rygi, przesiedleni do Bydgoszczy.

Most został zniszczony 4 września 1939 roku przez saperów wycofującego się 62 Pułku Piechoty Wielopolskiej. Jeszcze w tym samym roku przeprawa została prowizorycznie odbudowana przez Niemców.

Co ciekawe tramwaje przejeżdżały przez Most Staromiejski im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego (obecna nazwa) do 1973 roku. Następnie miejsce to przekształcono w deptak, a torowisko tramwajowe znajdowało się tu do 2014 roku, do czasu remontu.

Zobaczcie historię bydgoskiej wizytówki na zdjęciach.

Od "Złotopolskich" do "Na dobre i na złe". Tak na przestrzeni lat zmieniał się Tomasz Ciachorowski