Gigantyczny mural powstanie w Bydgoszczy. Zobaczymy go z tramwaju. Ruszył konkurs

2020-07-10 16:17 Dawid Olszewski
Ulica Kujawska w Bydgoszczy
Autor: Urząd Miasta Bydgoszczy, materiały prasowe

Bydgoszcz organizuje konkurs na projekt muralu, który powstanie w przestrzeni murów oporowych linii tramwajowej ulicy Kujawskiej. Ruszył konkurs, który potrwa do 9 września.

Mural będzie widoczny z jadącego tramwaju, więc musi tworzyć dynamiczną formę. Malowidło powinno też wpisywać się w przestrzeń architektoniczną miasta i tworzyć oryginalną kompozycję plastyczną.

Zależy nam na powściągliwości kolorów. Jest to przestrzeń stonowana i nie chcielibyśmy, żeby ten mural krzyczał. On ma być elementem dopełnienia tej przestrzeni

- mówi prof. Dariusz Markowski, przewodniczący Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta.

Dopuszcza się wprowadzenie elementów realistycznych w postaci malarstwa iluzjonistycznego oraz alternatywnie elementów reliefowych, przestrzennych, plastycznych tworzących formę architektonicznej artystycznej instalacji, która będzie nawiązywać stylistycznie do charakteru miejsca

- dodaje Marek Iwiński, plastyk miejski.

Zwycięzca na projekt i wykonanie muralu dostanie 5 tys. zł i 80 tys. zł na wykonanie muralu.

Jak informuje ratusz, mural będzie artystycznym dopełnieniem nowoczesnego rozwiązania urbanistycznego w postaci murów oporowych linii tramwajowej. Konkurs jest skierowany do profesjonalistów, którzy zajmują się malarstwem, rzeźbiarstwem, architekturą czy projektowaniem. Trzeba mieć doświadczenie w tworzeniu murali lub kompozycji plastycznych i posiadać twórczy dorobek w tym zakresie lub przedstawić zespół autorski posiadający takie doświadczenie.

Każdy może przesłać maksymalnie trzy projekty - na adres: m.iwinski@um.bydgoszcz.pl z dopiskiem „Mural ul. Kujawska Bydgoszcz” i potwierdzić zgłoszenie telefonicznie: 52 58 58 177. Zgłoszenia będą przyjmowane do 9 września. Wyniki będą znane 12 września. Realizacja murali jest planowana od 15 września do 30 listopada 2020 roku.

Street art w Bydgoszczy - coraz więcej murali zdobi miasto

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.