Czy do autobusu miejskiego mogę wsiąść z rowerem i co zrobi kontroler, gdy powiem, że biletu dla niego nie mam?

i

Autor: D. Witt/Pexels

rowerem na majówkę

Czy do autobusu miejskiego mogę wsiąść z rowerem i co zrobi kontroler, gdy powiem, że biletu dla niego nie mam?

2024-05-09 14:50

Dobra pogoda zachęca do rowerowych wypraw. Jeśli chcemy zaoszczędzić trochę czasu i nie przemierzać na dwóch kółkach całego miasta w drodze na upatrzone podmiejskie trasy, kusi, by wsiąść z rowerem do autobusu. Czy można to w Bydgoszczy zrobić i czy kupuje się wtedy bilet za rower?

W Bydgoszczy można wsiadać do autobusów MZK na liniach miejskich i międzygminnych oraz do tramwajów z rowerem. Jest traktowany jak bagaż, za który - podobnie jak np. za wózek dzięcięcy - nie trzeba płacić dodatkowo ani kasować biletu. Z rowerem możemy wsiąść na tych zasadach, jeśli w pojeździe jest na to miejsce, nie ma co się pchać, gdy autobus jest już pełen pasażerów.

Jaki bagaż można przewozić w autobusach i tramwajach MZK Bydgoszcz?

Jak przypomina ZDMiKP w Bydgoszczy w autobusach i tramwajach można przewozić:

  • przedmioty nieprzekraczające wymiarów 90x75x40 cm lub 10x10 cm z długością do 220 cm, lub przedmioty płaskie o wymiarach do 100x90 cm,
  • wózki dziecięce, wózki inwalidzkie,
  • rowerki dziecięce, duże rowery, narty, sanki, deski snowboardowe,
  • sztalugi, instrumenty muzyczne,
  • małe zwierzęta domowe, psy.

Co ważne, przewożone rzeczy i zwierzęta powinny być umieszczone tak, by nie utrudniały przejścia, nie narażały współpasażerów na zanieczyszczenie odzieży lub inne niewygody oraz nie zasłaniały widoczności kierowcy czy motorniczemu. Bagażu i zwierząt nie wolno umieszczać na miejscach do siedzenia. Bagaż powinien być zabezpieczony przed przemieszczaniem się, narty powinny być przewożone w pokrowcach.

Małe zwierzęta powinny być umieszczone w koszach lub klatkach albo w inny sposób zabezpieczone przed ucieczką lub wyrządzeniem szkody pasażerom. Przewóz psa może odbywać się wyłącznie pod opieką pełnoletniego pasażera oraz pod warunkiem, że pies jest trzymany na smyczy i ma założony kaganiec. Ta ostatnia zasada nie dotyczy psów pracujących - przewodników osób niewidomych itp.

Do autobusu w Bydgoszczy nie wolno zabierać cuchnących rzeczy

Trzeba pamiętać, że w pojazdach komunikacji publicznej w Bydgoszczy nie wolno przewozić m.in. niebezpiecznych ostrych narzędzi, białej broni i innych przedmiotów mogących stwarzać zagrożenie dla współpasażerów, otwartych pojemników ze smarami, farbami itp., przedmiotów cuchnących, łatwopalnych, o właściwościach wybuchowych, żrących, radioaktywnych, trujących oraz innych przedmiotów i materiałów niebezpiecznych. Nie ma co też zabierać w podróż zwierząt mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa innych pasażerów lub uciążliwych z innych powodów.

Ile zapłacimy za przewóz niedozwolonego bagażu w bydgoskim autobusie lub tramwaju?

Wszystkie rzeczy - bagaże, rowery, małe zwierzeta - o których wspominamy, można przewozić bez dodatkowych opłat, więc w razie kontroli nie czekają nas żadne nieprzyjemności (tylko pasażer musi mieć skasowany bilet). Ale uwaga - opłata dodatkowa za przewóz niedozwolonego bagażu wynosi 114 zł.

Wiosenny spacer po bydgoskim Ogrodzie Botanicznym UKW