Grzyby

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

grzyby

Gdzie na grzyby w Bydgoszczy i okolicach? Mamy sprawdzone miejsca!

2023-10-17 14:33

Sezon na grzybobranie powoli się rozpoczyna. Pamiętajmy, by przed wyjściem do lasu dokładnie nauczyć się rozróżniać grzyby, by nie pomylić tych jadalnych z trującymi. Ci, którzy chodzą na grzybobranie każdego sezonu, mają swoje upatrzone punkty. Jednak ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grzybami z pewnością zastanawiają się – gdzie ich szukać. Oto miejsca z Bydgoszczy i okolic, z których na pewno nie wrócisz z pustym koszykiem.

Grzyby to jedna z najbardziej różnorodnych grup organizmów żyjących na Ziemi. Pamiętać trzeba, że nie wszystkie z nich są jadalne! A te, które nadają się do spożycia łatwo jest pomylić z trujakami.

Na jakie grzyby powinniśmy uważać?

Dla przykładu – koźlaka bardzo łatwo jest pomylić z niejadalnym goryczakiem żółciowym, a borowika szlachetnego z silnie trującym borowikiem szatańskim. Również trujące lisówki pomarańczowe do złudzenia przypominają przepyszne kurki. Udając się do lasu najpierw nauczmy się rozróżniać te gatunki, by nasze grzybobranie nie zakończyło się w szpitalu.

Kiedy już zaznajomimy się z gatunkami i wiemy doskonale, jakich grzybów szukać, pojawia się kolejne bardzo ważne pytanie – gdzie udać się na grzybobranie. Mamy dobrą wiadomość dla początkujących grzybiarzy z Bydgoszczy o okolic! W naszych lasach grzybów znajdziemy w brud – trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać.

Gdzie szukać grzybów? Które wolą lasy iglaste, a które liściaste?

Grzyby mogą wyrosnąć praktycznie wszędzie. Szczególnie lubią jednak zacienione i ciepłe miejsca z daleka od głównych ścieżek. Dla przykładu – borowik lubi sąsiedztwo dębów i buków, a maślak – sosen i modrzewi. Niezwykle pospolitym gatunkiem grzyba w Polsce jest również koźlak. Tego grzyba znajdziemy najczęściej w okolicy brzóz, sosen, topoli czy leszczynie.

Natomiast w wilgotnych miejscach, a także blisko świerków, limb i dębów. Również w lasach iglastych natrafimy na rydze, które lubią sąsiedztwo świerków, sosen i rosną na piaszczystym podłożu.

Gdzie na grzyby w Bydgoszczy i okolicach? Oto sprawdzone punkty

Jakie natomiast miejsca na grzybobranie wybrać w Bydgoszczy i okolicach? Zapytaliśmy leśników. Wskazali oni kilka idealnych miejsc, gdzie warto udać się na grzyby. Trzy z nich to tak zwane „pewniaki”.

Jak się okazuje – idealnymi miejscami na grzybobranie w Bydgoszczy są: Smukała, Opławiec, a także Bożenkowo (tuż koło Bydgoszczy).

- To nie są przypadkowe lokalizacje – przekazało nam Nadleśnictwo Żołędowo. - W tych właśnie miejscach grzyby lubią składać swoje owocniki. Grzyby bardzo lubią drzewostany sosnowe, świerkowe, więc tam bardzo dużo ich się pojawia.

W okresie jesiennym najlepiej wybrać się do Bożenkowa. Dlaczego? Jak wskazują leśnicy – mimo że to miejsce znajduje się troszkę dalej (poza miastem), to idealna lokalizacja. Znajdują się tam lite drzewostany sosnowe, czyli punkty, w których grzyby „mieszkać” wręcz kochają.

W okresie jesiennym dobrymi lokalizacjami na grzybobranie są również lasy osowo górzańskie – czyli tereny zielone znajdujące się na osiedlu Osowa Góra. Wysyp grzybów możemy również spotkać w okolicach Zelewu Koronowskiego, Puszczy Bydgoskiej i Maksymilianowie.

Można także zajrzeć w leśne zakamarki w powiecie sępoleńskim, w okolicach Cierpic czy Solcu Kujawskim.

P.GLIŃSKI: NIEMCY SĄ BEZCZELNE