Galeria

Elegancko ubrani spacerowicze, stare błękitne samochody. Mamy zdjęcia Bydgoszczy z 1965 roku!

2024-04-27 16:38

Lata 60. w PRL-u były okresem trudnym. W latach 1964-1967 rządząca ekipa Gomułki utrwalała władzę systemu, natomiast w maju 1965 roku odbyły się kolejne wybory, które pozwoliły komunistom przejąć całkowitą kontrolę nad państwem. Wiele wskazuje jednak na to, że były sfałszowane. Jak natomiast wyglądało życie w Bydgoszczy w tamtym okresie? Zachęcamy do zapoznania się z fotografiami w naszej galerii, ukazującymi pulsujące życie miasta.

Operator kamery Geoff Claydon prowadzi na YouTube kanał. Umieszcza na nim stare i ciekawe filmy kinowe z własnej kolekcji, począwszy od lat 30 XX wieku, a także własne nagrania i wspomnienia.

27 grudnia ubiegłego roku Claydon opublikował film z wakacji z Polski z 1965 roku (nie wiemy, kto jest jego autorem). Na nagraniu widać Sopot, a także ujęcia z Bydgoszczy.

- Przez lata gromadziłem te cenne fragmenty historii. Teraz, będąc na emeryturze, mogę poświęcić znacznie więcej czasu na ich porządkowanie i digitalizację. Każdy interesujący materiał, który znajdę, przesyłam na mój kanał, dzięki czemu te cenne wspomnienia zostaną zachowane i nigdy nie zostaną utracone – pisze mężczyzna na swoim kanale.

Na nagraniu widzimy spichrze, ulicę mostową, most Staromiejski – obecnie – im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego, a także ulicę Gdańską, która nosiła wtedy nazwę Aleje 1 Maja (1945-1990). To tu znajdowało się niegdyś „serce Bydgoszczy”. W okresie XIX i pierwszej połowie XX wieku w tym miejscu funkcjonowały restauracje i cukiernie, które cieszyły się popularnością wśród zamożnych mieszkańców Bydgoszczy, a także skromne knajpki i piwiarnie. Ponadto znajdowały się tu sale koncertowe, hotele, teatry oraz kina.

Oprócz elegancko ubranych spacerowiczów, starych samochodów czy „drewnianych” tramwajów możemy zobaczyć popularny niegdyś Savoy, gdzie przez lata bawiły się pokolenia bydgoszczan. Klub znajdujący się przy ul. Jagiellońskiej 2 upadł po 102 latach swojej działalności. Jeszcze przed i po II wojnie światowej w budynku, na scenie grała orkiestra na żywo. Po latach zastąpiona została przez DJ-a. Choć miejsce zniknęło parę lat temu, charakterystyczny napis umieszczony na zabytkowej kamienicy funkcjonuje do dziś.

Zobacz zdjęcia Bydgoszczy z 1965 roku.

Śmierć Polaka w Strefie Gazy. "To nie był przypadek" Ekspert ds. Izraela Michał Wojnarowicz