drzwi

i

Autor: pixabay

Tylko w bydgoszczy

Drzwi się zaklucza i odklucza? Tych słów używają tylko bydgoszczanie! Jakich jeszcze?

2023-05-30 9:04

Ostatnio rozmawialiśmy z mieszkańcami województwa łódzkiego, których bardzo rozśmieszył fakt, że my – bydgoszczanie – zakluczamy i odkluczamy drzwi. Choć używamy tych słów codziennie – nawet Libre Office podkreśla je na czerwono, bo nie jest świadomy, że takie istnieją. Wśród wielu bydgoskich regionalizmów są takie, które funkcjonują w języku mówionym do dziś. Niektóre są znane także w innych regionach. Inne – niekoniecznie. Przypomnimy je!

Bydgoskie regionalizmy

Miałeś kiedyś na sobie badejki? Wybrałeś się do golorza? A może w twoim ogródku stoi babok? - choć wiesz, że nic nie wiesz, takie słowa były niegdyś powszechnie używane na Kujawach i Pomorzu. Niektóre z nich, takie jak: bebzun, brachol czy bida używane są nawet po dziś dzień. Wśród wielu regionalizmów z Kujaw i Pomorza są takie, które wywodzą się z Bydgoszczy.

Regionalizmy, czyli pewne wyrażenia używane przez lokalną społeczność w obszarze języka mówionego powstały najczęściej wieki temu. Idealnie pokazuje to przykład – pole vs dwór. Określenie przestrzeni, która znajduje się za naszym domostwem swoje korzenie ma w popularnych w dalekiej przeszłości majątkach ziemskich.

I tak – w Bydgoszczy powiemy, że wychodzimy na dwór, a w Rzeszowie – na pole. To nie koniec! Idealnym przykładem są słowa „zakluczać” i „odkluczać”, gdyż wywodzą się z naszych terenów i… nie są używane nigdzie indziej.

Mieszkaniec Małopolski spyta się żony w samochodzie – „czy zamknęłaś drzwi na klucz?”, bydgoszczanin sobie to uprości i zada to samo pytanie, lecz – w dwóch słowach – „zakluczyłaś drzwi?”. Rozwiązanie – idealne. Co najistotniejsze – nasze bydgoskie.

Jakie słowa, których używamy na co dzień to także bydgoskie regionalizmy? Otóż: brachol, czyli brat, chichrać się – czyli się śmiać, farfocle – czyli paprochy, a także – nie chcemy oczywiście nikogo obrazić – krzyżak, czyli torunianin.

Oto popularne bydgoskie regionalizmy:

  • luj – chuligan
  • pory – spodnie
  • rzęchy – stare urządzenia np. samochody
  • spartolić – zepsuć coś
  • sznytka – kromka chleba
  • wajcha – dźwignia
  • wyro – łóżko
  • w te i wefte – tam i z powrotem
  • waserwaga - poziomica
O krok od tragedii na przejeździe kolejowym. Totalna nieodpowiedzialność kierowców
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE