ks. chmielewski

i

Autor: Facebook/Wojownicy Maryi

Kościół

Ks. Dominik Chmielewski odwołany z ważnej funkcji. Dlaczego nie prowadzi już "Wojowników Maryi"?

2023-08-25 14:36

W Pochodzący z Bydgoszczy, założyciel „Wojowników Maryi”, ks. Dominik Chmielewski, przestał pełnić funkcję moderatora ruchu - taka informacja pojawiła się w marcu w mediach. O decyzji przełożonego pilskiej prowincji salezjanów informowała Rada Koordynatorów tego ruchu. Następcą Chmielewskiego został ks. Piotr Pączkowski SDB. Przypomnijmy, że w zeszłym roku Komisja Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski wydała oświadczenie, w którym zaznaczyła, że nauczanie duchownego "wymaga korekty". O szczegółach piszemy poniżej.

"Megakapłan" Wojowników Maryi odwołany

Założyciel „Wojowników Maryi”, ks. Dominik Chmielewski, przestał pełnić funkcję moderatora ruchu – poinformowała 19 marca Rada Koordynatorów tego ruchu w komunikacie. Decyzję podjął przełożony pilskiej prowincji salezjanów. Zmiana związana jest z przydzieleniem księdza zadań, dotyczących przekształcenia kompleksu klasztornego w Lądzie nad Wartą w ośrodek rekolekcyjny.

Zadania ks. Chmielewskiego przejmie ks. Piotr Pączkowski. To nie koniec! Rada informuje również w komunikacie o zmianie koordynatora "Wojowników Maryi". Andrzeja Grabowskiego zastąpił Kamil Kowalczyk.

- Nie sposób wyrazić słowami wdzięczności wobec ks. Dominika Chmielewskiego SDB i Andrzeja Grabowskiego za heroiczne wręcz poświecenie na rzecz rozwoju Ruchu, a przez to na rzecz tysięcy mężczyzn, którzy pokochali Maryję, a przez nią Pana Boga, którzy zbliżyli się do swoich rodzin, nawrócili się z drogi grzechu – czytamy w oświadczeniu.

W sprawie odwołania ks. Dominika Chmielewskiego wypowiedział się Ks. Krzysztof Rudziński, rzecznik prasowy salezjanów w rozmowie z portalem wiez.pl.

Mąż rzucił się z młotkiem i nożem na żonę

- Jest to całkowicie naturalna procedura w zakonie, a ks. Dominik nadal będzie towarzyszył Wojownikom Maryi oraz ich wspierał – poinformował.

Jak zaznaczył portal, wobec nauczania ks. Chmielewskiego już wcześniej pojawiały się zarzuty. Pewne twierdzenia duchownego uznane zostały przez niektórych polskich filozofów i teologów za niezgodne z doktryną katolicką.

- W momentach przypływu emocji kaznodziejskich zdarza się powiedzieć coś, z czym teologowie mogliby dyskutować. Ks. Dominik wie, że musi bardziej nad tym pracować. Ale od początku deklaruje pełne posłuszeństwo władzom i zakonnym, i kościelnym – poinformował ks. Rudziński dziennikarzy.

Jak zaznacza Gość Niedzielny - Komisja Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski wydała w zeszłym roku oświadczenie, w którym stwierdziła, że "Wojownicy Maryi, zgromadzenie kilku tysięcy mężczyzn, jest niewątpliwie fenomenem duszpasterskim zasługującym na uznanie, niemniej jednak nauczanie ks. Dominika Chmielewskiego wymaga korekty”.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE