Do najbogatszego miasta z Bydgoszczy jedzie się 45 minut. Tam warto szukać pracy i rozkręcić biznes

i

Autor: Google Street View/UMiG Świecie

Bogate miasta

Do najbogatszego miasta z Bydgoszczy jedzie się 45 minut. Tam warto szukać pracy i rozkręcić biznes

2023-10-17 14:36

Oddalone o ok. 50 km od Bydgoszczy Świecie jest najbogatszym miastem powiatowym w województwie kujawsko-pomorskim i jednym z najbogatszych w całym kraju. Wysoką pozycję zajmuje od lat, choć zanim w gospodarce namieszały pandemia, a potem wojna, w porównaniu z innymi stało jeszcze lepiej niż teraz. A teraz zamożność na jednego mieszkańca wynosi tam 5 233 zł.

Co roku czasopismo „Wspólnota”, poświęcone samorządowi terytorialnemu, przygotowuje ranking najzamożniejszych samorządów. Najświeższy dotyczy 2022 roku. Wśród miast powiatowych w regionie bezkonkurencyjne jest Świecie oddalone od Bydgoszczy o ok. 50 km. Trasą S5 to tylko 45 minut jazdy.

  • Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim.
  • Świecie znalazło się też wysoko w skali kraju, zajęło 17 miejsce na 267.
  • Zamożność Świecia w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła w ubiegłym roku 5 233 zł.

Burmistrz Świecia: Wysoką pozycję zawdzięczamy pracowitości i zaradności mieszkańców 

Zestawienie pokazuje, jak wzrosła zamożność gminy i jej mieszkańców.

- Dla porównania, w 2020 r. w podobnym rankingu wyniósł on 4269 zł, a 2021 r. 4674 zł w przeliczeniu na jedną osobę - mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. – Zawsze przy tego rodzaju okazjach podkreślam, że to nie tylko efekt działań gminy. Tak wysoką pozycję zawdzięczamy w ogromnej mierze pracowitości i zaradności mieszkańców i prężnej działalności miejscowych firm. Wszystkie te czynniki powodują, że nasza gmina systematycznie się rozwija – zaznacza Krzysztof Kułakowski.

Najbogatsze miasto powiatowe w Polsce jest na Dolnym Śląsku

  • Najlepszą w skali kraju pozycję w swojej kategorii Świecie zajęło w 2019 r. Było 11. W tym roku jest 17, tak samo jak w ubiegłym.
  • W tegorocznym zestawieniu po nim długo nie ma miasta powiatowego z woj. kujawsko-pomorskiego, dopiero na 51 miejscu odnajdujemy Radziejów z zamożnością per capita w 2022 na poziomie 4580,42 zł.
  • Nie do przeskoczenia są od lat Polkowice na Dolnym Śląsku. Tam zamożność per capita w ubiegłym roku sięgnęła poziomu 9668,80 zł.

Świecie bogaci się od lat. Siłą są przedsiębiorcy. Miasto i gmina krocie ma z podatków

Świecie od lat plasuje się wśród 20 najzamożniejszych miast powiatowych w Polsce. I to nie tylko w tym rankingu. Wiosną tego roku Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych poszczególnych samorządów w kraju w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pod uwagę wzięto m.in. dochody z tytułu podatków od nieruchomości, od osób fizycznych, spółek, rolnego czy od czynności cywilnoprawnych. Tutaj również Świecie uzyskało jeden z najwyższych wskaźników wśród gmin województwa kujawsko-pomorskiego.

Jesienny Kiermasz Ogrodniczy 2023. Tłumy przy bydgoskim "Torbydzie"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE