Co zrobić ze zwierzętami w sylwestra? Wystrzały fajerwerków to dla naszych pupili prawdziwy koszmar

i

Autor: Pexels/Pixabay

Wystrzały fajerwerków sprawiają zwierzętom cierpienie i ból. Jak im pomóc w sylwestra?

2023-12-29 14:32

Niebawem przywitamy 2024 rok. Wielu z nas równo o północy otworzy szampana i puści race, petardy i fajerwerki. Sylwestrowa noc to ogromny stres dla czworonogów, zwłaszcza psów, ale także zwierząt gospodarskich i wolno żyjących np. ptaków, które panicznie boją się huków. Jak zadbać o domowego pupila, by zapewnić mu komfort i możliwie jak największy spokój tej nocy? Sprawdźcie nasze rady.

Fajerwerki są szkodliwe dla środowiska, bo zawierają siarkę, azotan potasu i pyły, ale też dla zwierząt, także wolno żyjących. Przez głośne wystrzały cierpią m.in. ptaki, które przestraszone hukiem w panice wzbijają się w powietrze. Wpadają na szyby, drzewa. Część z nich ginie. Płoszą się zwierzęta gospodarskie w stajniach i oborach. Boją się domowe pupile, zdarza się nawet, że w popłochu uciekają przed siebie podczas spaceru.

Czym zastąpić fajerwerki w sylwestrową noc?

Sylwester to jedyna taka noc w roku. O północy nie śpi nikt. Na zewnątrz słychać śmiechy, odgłos otwierania szampana i przede wszystkim fajerwerki. To one symbolizują zakończenie starego i wejście w nowy rok. Ta chwila to jednak niemały stres dla naszych pupili domowych, które panicznie boją się oddźwięków petard, rad i fajerwerków. Jeśli więc mamy w domu zwierzaka – zrezygnujmy z nich i przywitajmy 2024 rok np. zimnymi ogniami, które nie wystraszą naszych pupili.

Stwórz zwierzęciu azyl na tę jedną noc w roku

W ten sposób nadal nie uchronimy jednak zwierząt przed stresem. Na zewnątrz hucznie świętować będą bowiem nasi sąsiedzi, którzy rozświetlą niebo sztucznymi ogniami. Do tego dojdzie głośna muzyka i krzyki zza okien. Dlatego tak ważne jest, by stworzyć dla naszych zwierząt komfortowe warunki, by czuły się bezpieczne. Powinniśmy stworzyć im azyl. Jak najbardziej oddalony od okien, z których dobiegać będą hałasy. Może być to łazienka lub wnętrze szafy na ubrania.

Wigilia dla Samotnych w Katowicach

Warto zauważyć, że w sylwestra o północy nasze zwierzaki niekiedy same uciekają do łazienki. Trzeba również zadbać, by oprócz miękkiego koca, zwierzę miało w miarę spokojną atmosferę. Można zatem włączyć w mieszkaniu spokojną muzykę. Zagłuszy ona nieco odgłosy dobiegające z zewnątrz. W swoim azylu pupil powinien mieć również przedmiot, który będzie miał dla niego znajomy zapach. Wystarczy szal lub inny element naszego ubrania – zwierzak poczuje się wówczas trochę bezpieczniej.

Jeśli zamierzasz podać zwierzęciu leki na uspokojenie, koniecznie idź wcześniej do weterynarza

Jeśli jednak nasz pupil wyjątkowo źle znosi sylwestra i wiemy już teraz, że powyższe metody na niego nie zadziałają – warto tuż po świętach wybrać się z nim do weterynarza. Lekarz przepisze mu leki uspokajające. Te dostępne są w każdym gabinecie. Po konsultacji należy je podać zwierzakowi na dzień przed sylwestrem.

Świąteczne dekoracje jednak zdobią Stary Fordon w Bydgoszczy