Samolot

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

finanse

Ceny biletów lotniczych w Europie mocno zdrożeją? Jest pomysł na to, jak ratować środowisko

2023-10-17 14:34

Koszty podróży za granicę nie są już takie wysokie, jak dawniej. Wszystko m.in. dzięki tanim liniom lotniczym, takim jak Ryanair i Wizz Air. Jeśli wyszukamy korzystne połączenie, za rejs z Polski do Wielkiej Brytanii zapłacimy niecałe 50 zł. To jednak niebawem może się skończyć, o ile pomysł Francji zostanie zrealizowany. Kraj chce wprowadzenia minimalnych stawek za bilety lotnicze na terenie Europy, by mniej podróżnych wybierało ten środek transportu, co mogłoby pozytywnie wpłynąć na środowisko. Szczegóły poniżej.

Clément Beaune, francuski minister transportu ogłosił plan, jak ograniczyć emisję spalin samolotowych i pozytywnie wpłynąć na środowisko. Jak podaje gazeta.pl – według koncepcji Beaune’a pomóc w tym mają minimalne stawki za bilety lotnicze.

- Bilety lotnicze po 10 euro w czasie transformacji ekologicznej nie są już możliwe. To nie odzwierciedla kosztów, jakie ponosi planeta. (…) W pełni popieram opodatkowanie zanieczyszczających środowisko aktywności, by inwestować w transformację ekologiczną – powiedział cytowany przez euronews.com. 

Francuski minister chce, by dyskusja na ten temat została otwarta na szczeblu unijnym. Pomysł zyskał już poparcie w Holandii, Belgii i Luksemburgu, a propozycja ma niebawem zostać przedstawiona w Brukseli.

Ceny biletu zdaniem ministerstwa powinny uwzględniać nie tylko koszty środowiskowe, lecz również społeczne. Tym samym rząd zaproponował podniesienie podatku solidarnościowego, który obowiązuje we Francji i jest nałożony na każdego pasażera, który wykupuje rejs rozpoczynający się w tym kraju. Dochód ma natomiast zostać przekazany na inwestycje w infrastrukturę kolejową.

Jak dodaje gazeta – Austria pracuje już nad projektem ustawy, zgodnie z którym biletu lotniczego nie będzie można kupić na terenie tego kraju za mniej niż 40 euro. Również belgijski minister ds. mobilności Georges Gilkinet wyraził poparcie dla pomysłu francuskiego ministerstwa.

- Propozycja jest oczywiście interesująca. Z pewnością przedyskutuję z nim i moimi innymi europejskimi kolegami, jak możemy poczynić postępy w tej kwestii – zaznaczył, cytowany przez agencję Reuters.

Pomysł nie zyskał jednak poparcia wszędzie. Swój sprzeciw wyraziły linie lotnicze Airlines for Europe, które w liście do krajów Unii Europejskiej zaznaczyły, że narusza on prawo UE. Również działacze na rzecz środowiska zaznaczają, że problemem są tutaj wysokie ceny biletów kolejowych. Mają potwierdzać to liczby.

Działacze porównali koszt podróży pociągiem i samolotem na 121 tych samych trasach. Przejazd koleją wyszedł kilkanaście razy drożej. Stąd podwyższenie stawek za przelot samolotem nie zmieni tego, że ten środek transportu nadal dla podróżnych będzie bardziej korzystny.

Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE