policja

i

Autor: pixabay

CBŚP: 15 osób zatrzymanych za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Szajka okradła państwo na kwotę co najmniej 50 mln zł

2022-08-02 10:10

Policjanci CBŚP zatrzymali kolejne 15 osób w ramach postępowania prowadzonego od 2018 roku. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się produkcją faktur kosztowych generujących milionowe straty. Zatrzymań dokonano m. in. w województwie kujawsko-pomorskim.

Śledztwo prowadzone jest przez Zachodniopomorski Wydział Prokuratury Krajowej. Policja zatrzymała kolejne 15 osób w ramach postępowania, w którym występuje już 271 podejrzanych. W wyniku działalności grup przestępczych straty Skarbu Państwa oszacowane są na co najmniej 50 mln złotych.

- Sprawa dotyczy współpracujących ze sobą i działających na terenie całego kraju zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się wprowadzaniem do obrotu dokumentów podrobionych i poświadczających nieprawdę w zakresie zaistnienia transakcji gospodarczych – informuje podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy CBŚP. - Dokumentacja ta była podstawą obniżenia należnego podatku.

Grupa zajmowała się przede wszystkim produkcją tak zwanych „pustych faktur”. W tym celu wykorzystywane były podmioty gospodarcze. Zarejestrowane były one na tak zwane „słupy”. W rzeczywistości nie prowadzono tam żadnych działalności gospodarczych. Funkcjonariusze mają podejrzenia, że w nielegalną działalność zaangażowanych mogło być nawet kilkaset firm.

- Na poczet przyszłych kar i grzywien dotychczas zabezpieczono mienie ruchome i nieruchomości na łączną kwotę blisko 14 mln zł – dodaje podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy CBŚP.

Tym razem CBŚP prowadziło działania w województwach: małopolskim, zachodnio-pomorskim, pomorskim, mazowieckim, a także kujawsko-pomorskim. W ich wyniku funkcjonariuszom udało się zatrzymać kolejnych 15 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej.

- Podczas akcji przeszukano kilkanaście obiektów, m.in. mieszkań, domów oraz biur rachunkowych – informuje podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy CBŚP. - Wówczas to, zabezpieczono sprzęt elektroniczny, a także dokumenty, które zostaną poddane szczegółowej analizie.

CBŚP dodaje, że w działaniach uczestniczyli również funkcjonariusze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu. Przedstawicielom władz udało się wszcząć 26 kontroli celno-skarbowych na bazie zgromadzonego materiału.

Kujawsko-pomorskie: 76-latek jechał drogą ekspresową S5„pod prąd"

- Według śledczych, wśród podejrzanych są osoby pośredniczące i korzystające z nierzetelnych faktur VAT, które powodowały w ten sposób uszczuplenie należności podatkowych, a także podejrzane o pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw – dodaje rzecznik prasowy CBŚP.

12 podejrzanym przedstawiono już zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Śledztwo w sprawie prowadzone jest od 2018 roku przez policjantów z Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.