Bydgoszczanka dwa razy pokonała raka i żyje z przeszczepionym sercem. Teraz zagrzewa do walki innych

i

Autor: Nadesłane

zdrowie

Bydgoszczanka dwa razy pokonała raka i żyje z przeszczepionym sercem. Teraz zagrzewa do walki innych

2023-06-11 21:23

Kamila (Cvijece) Makowska ma za sobą kilka wygranych bitew o własne życie. Pierwszy raz zachorowała na nowotwór tuż po urodzeniu, potem potrzebowała pilnego przeszczepu serca, a następnie znów trafiła na onkologię. Wie doskonale, jak trudno się takie walki toczy i jak bardzo samotnym się wtedy bywa. Teraz wspiera pacjentów onkologicznych i osoby, które żyć mogą tylko dzięki przeszczepieniu.

Kamila Cvijece ma 22 lata. Urodziła się w Bydgoszczy, mieszka w Osielsku. Miała zaledwie miesiąc, kiedy lekarze zdiagnozowali u niej ostrą białaczkę limfoblastyczną. Uratowało ją intensywne leczenie. Kiedy stanęła na nogi, okazało się, że tylko po to, by znów walczyć.

W 2011 roku pojawiły się u niej problemy z sercem. Było tak źle, że od razu trafiła na pilną listę przeszczepów. Czekała na dawcę rok.

Dwa lata po przeszczepie serca znów zachorowała na nowotwór, tym razem zaatakował chłoniak. Jego też udało się pokonać, choć o pełnym zdrowiu młoda kobieta wciąż marzy.

Lata leczenia, przedłużające się pobyty w szpitalach, a przez to ograniczony kontakt z rówieśnikami i bliskimi wyczerpały ją fizycznie, ale i psychicznie. Zachorowała na depresję. Gdy odzyskała siły, postanowiła dzielić się nimi z innymi.

- Wiem jak to jest, kiedy od urodzenia życie można łapać tylko w krótkich okresach między jednym pobytem w szpitalu a drugim - mówi Kamila Cvijece. - Wspieranie innych daje mi samej ogromną siłę do działania. Wiem, jak potrzebna jest rozmowa z drugim człowiekiem, zwłaszcza takim, który ma już za sobą trudne doświadczenia związane z chorobą. Wiem, jak bardzo dołujący bywa proces leczenia. Czasem wiara w to, że nadejdą jeszcze dobre chwile, jest tak wątła, że podkopują ja nawet ostrożne słowa onkologa, który stopuje radość pacjenta z dobrych wyników, mówiąc: nie ciesz się, bo w każdej chwili możesz wrócić na oddział. Za pośrednictwem mediów społecznościowych piszą do mnie chorzy na nowotwory i osoby, które zostały bez wsparcia już po leczeniu. Proszą o rozmowę, radę albo zwyczajnie chcą się podzielić swoją historię. Opowiadam im swoją i podnoszę na duchu, chcę ich w ten sposób motywować, inspirować, przekazać moc do walki o zdrowie - dodaje.

Bydgoszczanka we współpracy z psychonkolożką, Adrianną Soboń, stworzyła kampanię „Jak wygrać z rakiem”. Pani Kamila podczas webinarów (pierwszy już 7 czerwca) i transmisji na żywo w internecie, a może i spotkań osobistych z pacjentami onkologicznymi, będzie mówić o tym, jak pokonała traumę po leczeniu. Specjalistka udzieli eksperckich porad. Powstanie e-book „Jak wygrać z rakiem”.

Przewodnie hasło bezpłatnej kampanii brzmi: „Zdrowie zaczyna się w głowie”.

- Od lat promuję to hasło, pracując z pacjentami, wiem jak ważne jest pozytywne nastawienie i zagrzewanie pacjentów do walki - mówi Adrianna Soboń.

Szczegóły kampanii „Jak wygrać z rakiem” można znaleźć na blogu Kamili Cvijece.

Równolegle wystartowała druga kampania: „Życie po przeszczepie” z myślą o osobach, które czekają na przeszczep lub są już po operacji i żyją dzięki dawcy.

- Przygotowując plan tej kampanii również opierałam się o własne doświadczenia - mówi Kamila Cvijece. - Transplantacja to cały czas w Polsce temat tabu. Po pandemii jest jeszcze mniej akcji promujących np. rejestrację w bazie dawców czy też imprez, które miałyby oswajać społeczeństwo z tym tematem. Tymczasem nawet w gabinecie lekarskim jesteśmy niekiedy traktowani jak kosmici. Sama usłyszałam ostatnio u ginekologa, ze moje serce może być słabe, że właściwie nie jest jasne, jak dalej będę z nim funkcjonowała, choć moje wyniki są dobre, a ludzie po przeszczepach spełniają swoje marzenia, osiągają sukcesy w życiu zawodowym, prywatnym, w sporcie. Oczywiście, to nie jest to samo życie co osoby zdrowej, ale to nasze drugie życie, które chcemy dobrze wykorzystać. Dlatego wpadłam na pomysł, by opowiadać o tym jak żyje się po przeszczepieniu serca - dodaje.

W ramach kampanii „Życie po przeszczepie” powstanie seria wywiadów z pacjentami po transplantacji narządów. Opowiedzą, jak funkcjonują po kilku latach od przeszczepu i o osobistych doświadczeniach związanych z dyskryminacją. Ma to być także promocja samej transplantacji.

Szczegóły można znaleźć na blogu Kamili Cvijece.

Pierwsza transmisja na żywo w mediach społecznościowych już 2 czerwca o godz. 20.