Laptop

i

Autor: Pixabay

Zamiast zarobić na kryptowalutach, straciła 50 tys. zł. Podlasianka ofiarą oszustów

2022-09-21 10:09

50-letnia mieszkanka Sokółki uwierzyła fałszywym doradcom inwestycyjnym, którzy namówili ją na zakup kryptowalut. Zainstalowała na swoim komputerze program do zdalnej obsługi urządzenia i dała przestępcom dostęp do swojego konta. Straciła blisko 50 tysięcy złotych.

Fałszywy pracownik banku i feralna aplikacja na komputer

Jak ustalili policjanci, do kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku kryptowalut. Twierdził, że kobieta zgromadziła w ich banku ponad 70 tysięcy złotych.

Kiedy mieszkanka Sokółki zaprzeczyła, aby kiedykolwiek zakładała takie konto, oszust stwierdził że widocznie zrobiła to przypadkowo. Dodał, że aby wypłacić te pieniądze kobieta musi dokupić kryptowaluty. Miała jej w tym pomóc aplikacja do zdalnej obsługi urządzenia, którą 50-latka ściągnęła na swój komputer.

Następnie zalogowała się do swojego konta i tym samym dała przestępcom do niego dostęp. Oszust wypłacił z jej konta ponad 7 tysięcy złotych oraz zaciągnął kredyt na ponad 40 tysięcy złotych.

Co robić by nie paść ofiarą oszusta?

  • przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda działania oszustów;
  • jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu Any Desk, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania;
  • pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego, danych logowania oraz kodów jednorazowych;
  • jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.

Przeczytaj też:

Zgłosiła na policję oszustwo, ale nadal wierzy, że pomaga przyjacielowi z internetu